Güneş Paneli Verimi - Hangi Havalarda Daha Verimli?

Yazar solar 07/08/2018 0 Yorumlar Güneş Paneli,

Güneş Paneli Verimi | Hangi Havalarda Daha Verimli?

Güneş panellerinin etkileri ve performansları bir üründen diğerine değişim gösteriyor olsa da bu noktada altın bir kural vardır: panelin üzerine düşen güneş miktarı. Yani güneş paneli havanın güneşli olduğu günlerde çalışabilir. Eğer hava bulutluysa panelin performansında ciddi düşüşler meydana gelebilir.

Pek çok kişi güneş panelinin çalışması için havanın sıcak olması gerektiğine inanır ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Güneş panelinin iyi bir performans göstermesi için havanın açık ve güneşli olması yeterlidir. Hatta havanın aşırı sıcak olması güneş paneli için büyük bir dezavantaj olabilir.

Sıcaklık arttığı müddetçe paneller aşırı derece ısınır ve bu nedenle de paneldeki elektronlar fazlaca hareketlenir. Güneş panellerinde bulunan yarı iletkenlerde korunmakta olan bu elektronlara hareket katmak için ışık fotonlarının kullanılması gerekir. Bu şekilde elektronlar çok daha yüksek bir enerji seviyesine geçebilir.

Ancak hava aşırı sıcak olursa elektronlar hali hazırda çok hareketli olduğu için bu durum panelin voltajını düşürebilir ve verimliliğin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Yani aslında çok sıcak geçen yaz günlerinde güneş panellerinin daha verimli çalıştığı yani daha fazla enerji ürettiği doğru değil. Tam tersine, çok sıcak havalar güneş panelleri için oldukça büyük bir dezavantaj haline gelebiliyor.

 

Güneş Paneli Sıcak Havalarda Daha Mı Verimli?

Son dönemde güneş enerjisi kullanımının oldukça yaygın hale geldiği bilinen bir gerçek. Özellikle güneş enerjisi ile çalışan güneş panellerinin asla tükenmeyecek, sınırsız bir enerji olan güneş enerjisi ile çalışması, bu panellerin kullanımını da ciddi anlamda yaygınlaştırmıştır. Örneğin fosil kaynakların bir süre sonra tükeneceği bellidir ve biz tüketimi durdurmamış olsak bile fosil kaynaklar bir gün yeterli gelmemeye başlayabilir. Ancak güneş, yaydığı sınırsız enerji ile bize benzersiz fırsatlar ve olanaklar sunmaktadır.

Güneş enerjisinin herkesin kullanımına açık olması ve kimsenin tekelinde bulunmaması da son derece büyük bir avantajdır. Bu şekilde insanlar diledikleri gibi güneş enerjisinden yararlanabilmekte ve pek çok alanda da güneş panellerini kullanabilmektedir. Üstelik güneş enerjisi atmosferi kirletmeyen çevreci bir enerji türü olduğu için de kullanıcılara ve doğaya büyük bir avantaj sağlamaktadır. Son olarak da güneş enerjisini kullanımı diğer enerji kaynaklarının kullanımına göre çok daha uygun fiyatlıdır. Her bütçeden insan bu enerjiden oldukça kolay bir şekilde yararlanabilir.

 

Güneş Paneli Nasıl Çalışır?

Güneşten gelen ışınların enerjiye dönüştürülmesi için birkaç basamaktan oluşan bir işlem gerçekleşir. Öncelikle güneş panelinin üzerinde yer alan güneş ışığını soğuran güneş hücreleri devreye girer ve bu enerjiyi elektriğe dönüştürür. Güneş panelinin üzerine ışık düştüğü anda güneş panelinde doğru akım meydana gelir ve bu sayede bütün evin elektrik ihtiyacını karşılamak mümkün hale gelebilir.

Güneş hücresinin enerjisi verim ile doğru orantılı bir kavramdır. Güneş panellerinin mevsime göre yönleri değiştirilirse verimi de artırmak mümkün olabilir. Ayrıca panelin üzerinde kar birikmesini ve buzlanmayı önlemek için paneller genellikle eğimli olarak monte edilir.

 

Güneş Paneli Fiyatlandırması Nasıldır?

Güneş panellerinin fiyatları oldukça çeşitlidir. Zira günümüzde piyasadaki güneş paneli sayısı son derece fazladır ve farklı markalar güneş paneli ürettiği için ortada büyük bir rekabet ortamı vardır. Ancak güneş paneli fiyat farklılıklarının en büyük sebebi ürünlerin saate verdiği KW miktarıdır. Ayrıca markalar da fiyatlandırmaları farklı şekillerde yapabilmektedir.

Bir yorum yaz