Monokristal ve Polikristal güneş panellerinin Artıları ve Eksileri ( Farkları ) Nedir ?)

Monokristal ve Polikristal güneş panellerinin Artıları ve Eksileri ( Farkları ) Nedir ?)

Yazar solar 16/03/2020 1 Yorumlar

Monokristal ve Polikristal güneş panellerinin Artıları ve Eksileri

 

Monokristal, Polikristal ve İnce Film güneş panellerinin artıları ve eksileri nelerdir?

 

Bugün piyasada bulunan güneş panellerinde en çok kullanılan 3 tip teknoloji vardır, bunlar monokristal , polikristal ve ince filmdir .

Adlarından da anlaşılacağı gibi, Monokristal ve Polikristalin her ikisi de kristalli silikondan yapılan solar hücre tipleridir. Eviniz için güneş panelleri almayı düşünürken alacağınız neredeyse tüm teklifler kristal güneş panelleri kullanacaktır.

2-3 yıl önce Amerika'daki konut güneş tesisatlarında kullanılan en yaygın güneş paneli türü monokristal güneş panelleriydi, ancak son üç yılda polikristal güneş panelleri Amerika'daki konut güneş tesisatlarında en çok kullanılan güneş panelleri haline geldi.

Bu kristalin silikon güneş panelleri, sanayide basitçe "Mono" veya "Poly" paneller olarak bilinmektedir.

Alçak gönüllü görüşüme göre, monokristal ve polikristal güneş panelleri arasındaki seçim , eviniz için güneş panelleri satın alırken fazla uyumanız gereken bir şey değildir. İyi bir güneş paneli markası seçmeniz daha önemlidir. İyi bir güneş panelleri markası, üretim süreçlerinin kalitesine büyük yatırım yapan ve itibarlarına büyük yatırım yapan bir şirkettendir. En iyi güneş panelleri bulmak için farklı güneş panelleri değerlendirmeleri görmek için buraya tıklayın.

Hem monokristal hem de polikristal güneş pilleri performans bakımından çok benzerdir. Güneş panelinin ömrü boyunca sistem performansı açısından sonucunuzu gerçekten belirleyen şey, üretim sürecindeki kusurların eksikliği ve performansları garanti edilen seviyelerin altına düşerse panellerin yerini alacak bir şirketin bulunmasıdır.

İnce film tamamen farklı bir teknolojidir. Çok daha az verimlidir ve bu nedenle çok daha fazla çatı alanı kullanır. Bunun bir avantajı, düşük ışık koşullarında, sistemin kısmi gölgelenmesi veya aşırı sıcaklıkta daha iyi performans göstermesidir.

Her güneş pili türü hakkında temel bilgiler:

Monokristal

Genel Bakış ve Görünüm
Bu, üç teknolojinin en eski ve en gelişmişidir. Adından da anlaşılacağı gibi monokristal paneller tek bir sürekli kristal yapısından oluşturulur. Monokristal bir panel, hepsi tek bir düz renk olarak görünen güneş hücrelerinden tanımlanabilir.

Üretim
Bir silikon kristali 'tohumunun' erimiş bir silikon kabına yerleştirildiği Czochralski yöntemiyle yapılırlar. Tohum daha sonra, külçe olarak bilinen tohumun etrafında katı bir kristal yapı oluşturan erimiş silikon ile yavaşça çekilir. Oluşan katı kristal silikon külçesi daha sonra bir silikon gofret olarak bilinen külçe ince dilimlenmişdir. Bu daha sonra bir hücreye yapılır.

Czochralski işlemi büyük silindirik külçe ile sonuçlanır. Silikon gofret yapmak için dört kenar külçe kesilir. Orijinal silikonun önemli bir kısmı atık olarak sona ermektedir.

Çok kristalli ( Polikristal )

Genel Bakış ve Görünüm
Polikristal veya Multicrystalline daha yeni bir teknolojidir ve üretim sürecinde değişiklik gösterir.

Üretim
Polikristal ayrıca bir erimiş silikon kabı içine yerleştirilmiş bir silikon kristali 'tohumu' olarak başlar. Bununla birlikte, silikon kristal tohumunu Monokristal ile olduğu gibi çekmek yerine, silikon kabının basitçe soğumasına izin verilir. Bu, güneş hücresindeki kendine özgü kenarları ve taneleri oluşturur.

Polikristalin hücrelerinin daha önce Monokristalin'den daha düşük olduğu düşünülmekteydi, çünkü biraz daha az verimliydiler, ancak daha ucuz olan yöntemlerle üretilebildikleri için daha ucuzdu çünkü konut güneş panelleri pazarında baskın teknoloji haline geldiler.

Kasım 2015'te Trina Solar,% 21.25 verimlilikle çok kristalli bir hücre ürettiğini açıkladı. Bu onların,% 18-20 arasında, en az 2013 kadar imkansız olduğu düşünülen bir kavram olan, verimliliği olan polikristal modüller üretmelerine izin vermelidir.

P tipi çok kristalli güneş pilleri için yeni kaydın temeli, son yıllarda standart 60 hücreli çok kristalli panellerin 240W'dan 260W'a itilmesine yardımcı olan çok kristalli gofretlerin sürekli kalite iyileştirmeleri olmuştur.

Polikristalin, artık etkinlik açısından Monokristalin hücrelerine çok yakındır.

Kaynak : www.pv-tech.org/news/trina-solar-sets-new-21.25-multicrystalline-cell-efficiency-record

 

İnce tabaka

Genel Bakış ve Görünüm
İnce film paneller, Mono ve Polycrystalline panellerden tamamen farklı bir teknolojidir. Mono ve Polycrystalline hücrelere kıyasla yeni bir teknolojidirler ve önümüzdeki 10 yılda bu teknolojideki engin gelişmelerin beklendiği gibi olgun bir teknoloji olarak kabul edilmeyeceklerdir.

İnce bir film paneli, düz siyah bir görünüme sahip olarak tanımlanabilir. Panelde çerçeve yoksa, ince bir film paneldir, çerçeve olabilir veya olmayabilir.

İnşaat
İnce film paneller, bir fotovoltaik maddenin, cam benzeri bir katı yüzeye bırakılmasıyla yapılır. Kullanılan fotovoltaik madde değişkendir ve birden fazla madde kombinasyonu başarıyla ve ticari olarak kullanılmaktadır. Kullanılan en yaygın fotovoltaik maddelerin örnekleri şunlardır:

 • Amorf Silikon
 • Kadmiyum Telluride (CdTe)
 • Bakır indiyum galyum selenidi (CGIS)
 • Boyaya duyarlılaştırılmış güneş pili (DSC)

Yukarıdakilerin her biri, farklı panel tipleri olarak bilinir ancak hepsi İnce Film paneli olma şemsiyesi altındadır.

Verim
İnce film hücreleri, güneş paneli teknolojilerinin 'en kötüsü' olarak ünlenmiştir, çünkü en düşük verime sahiptirler. Ancak bunun nedeni, daha düşük bir güç verimliliğine sahip olmalarıdır; bu, yalnızca aynı miktarda güç için en fazla alana ihtiyaç duymaları anlamına gelir. İnce film için düşük malzeme maliyetleri nedeniyle üretilecek en ucuz paneller haline geldiklerinden, hızlı bir şekilde ekonomik açıdan verimli panel türleri haline geliyorlar.

Teknolojiye bağlı olarak, ince film modül prototipleri% 7-13 arasında verime ulaşmıştır ve üretim modülleri yaklaşık% 9'da çalışmaktadır. Gelecekteki modül verimliliklerinde yaklaşık% 10-16'ya tırmanması bekleniyor.

İnce film PV pazarı 2002'den 2007'ye kadar yıllık% 60 oranında büyümüştür. 2011 yılında ABD fotovoltaik modül sevkiyatlarının konut sektörüne gönderiminin% 5'ine yakın kısmı ince filme dayanıyordu.

Monokristalin Avantajları

 1. Monokristal güneş panelleri en yüksek dereceli silikondan yapıldığı için en yüksek verimlilik oranlarına sahiptir. 2 Ekim 2105'te SolarCity, dünyanın en verimli güneş panellerini geliştirdiğini duyurdu. Yeni paneller güneş ışığının% 22'sinden fazlasını elektriğe dönüştürüyor.
 2. Birkaç gün sonra Panasonic, bu başarıya atıldığını açıkladı. Panasonic güneş paneli , seri üretim teknolojisine dayalı güneş pilleri kullanarak ticari büyüklükteki bir prototipte% 22,5'lik yeni bir dünya rekoru modülü dönüşüm verimliliği sağlamıştır. Test sonuçları, ünlü Japon Ulusal Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından onaylandı. 72 hücreli, 270 watt prototip, sonunda hacimli üretime ölçeklenecek olan yeni geliştirilen gelişmiş teknolojiyi içerir.
 3. Panasonic ayrıca, şirketin yüksek verimli hetero kavşaklı fotovoltaik modül ürün serisine ve bugüne kadarki en güçlü fotovoltaik modülüne son eklenen HIT® N330'u tanıttığını da belirtti. Mart 2016'da başlayacak olan İngiltere ve diğer Avrupa pazarlarında satışa sunulacak. Panasonic'in en gelişmiş, Malezya'da dikey olarak entegre güneş enerjisi üretim tesislerinde üretilen HIT® N330,% 19.7 modül seviyesinde verimlilik ve nominal güç sunuyor 330 watt çıkış.
 4. Monokristal silikon güneş panelleri yerden tasarruf sağlar. Bu güneş panelleri en yüksek güç çıkışlarını verdiğinden, diğer tüm tiplerle karşılaştırıldığında en az miktarda alan gerektirir. Bununla birlikte, monokristal güneş panelleri, bir dizide kullanılan alanın metrekare başına marjinal olarak daha fazla güç üretmektedir.
 5. Monokristal Paneller uzun bir ömre sahiptir. Çoğu güneş paneli üreticisi monokristal güneş panelleri için 25 yıl garanti veriyor. Her iki kristalli güneş paneli türü, kristalin silikondan, çok inert ve sabit bir malzemeden yapıldığı için, bu güneş panellerinin 25 yıl garanti ömürlerinden daha uzun sürmesi muhtemeldir.
 6. Monokristal güneş panelleri, ılık havalarda daha verimli olma eğilimindedir. Tüm güneş pilleri ile elektrik üretimi sıcaklık arttıkça düşer. Bununla birlikte, çıkışın bu bozulması, monokristal panellerde polikristal güneş panellerine göre daha az şiddetlidir. Ancak pratikte fark çok azdır. Her güneş paneli üretiminin sıcaklık artışı olarak düştüğü seviye, eş-sıcaklık olarak adlandırılır ve her panelin özelliklerine göre yayınlanır.

Bu makale yalnızca farklı güneş panelleriyle ilgilidir. Bir fotovoltaik sistemin diğer hangi donanımdan oluştuğunu öğrenmek istiyorsanız, Güneş Enerjisi Sistemine gidin.

Monokristal güneş panellerinin dezavantajları

 1. Monokristal güneş panelleri en pahalıdır. Son yıllarda polikristal külçe kurulumunda bir döküntü, hücre ve modül üretim verimleri, polikristal güneş panelinin daha yaygın hale geldiği ve mono panellere göre maliyet avantajlarından yararlandığı anlamına gelir. Halen mono paneller yapan çoğu üretici, pazarın birinci sınıfını hedef aldı.

Polikristal güneş panellerinin avantajları

 1. Polikristalin silikon yapmak için kullanılan işlem daha basit ve daha az maliyetlidir. Atık silikon miktarı, monokristaline kıyasla daha azdır.
 2. Polikristal güneş panelleri, monokristal güneş panellerinden biraz daha düşük ısı toleransına sahip olma eğilimindedir. Çok kristalli güneş panelleri, mono hücrelerle yapılan güneş modüllerinden daha verimli bir sıcaklığa sahip olma eğiliminde olacaktır. Bu, bu tür bir hücre için ısı arttıkça çıkışın daha az düşeceği anlamına gelir. Ancak pratikte bu farklılıklar çok azdır.

Polikristal güneş panellerinin dezavantajları

 1. Polikristal bazlı güneş panellerinin verimliliği tipik olarak% 14-16'dır. Düşük silikon saflığından dolayı polikristal güneş panelleri, monokristal güneş panelleri kadar verimli değildir.
 2. Daha az yer verimliliği . Monokristalin silikondan yapılmış bir güneş paneliyle aynı elektrik gücünü elde etmek için genellikle daha büyük bir yüzey kaplamanız gerekir. Bununla birlikte, bu, her monokristal güneş panelinin , polikristal silisyum bazlılardan daha iyi performans gösterdiği anlamına gelmez.
 3. Monokristal ve ince film güneş panelleri, polikristalin silikonunun benekli mavi rengine kıyasla daha düzgün bir görünüme sahip olduklarından daha estetik olarak hoş olma eğilimindedir.

İnce Film güneş panellerinin avantajları

 1. Seri üretim basittir . Bu onları kristal bazlı güneş pillerinden daha üretken ve ucuz hale getirir.
 2. Homojen görünümleri daha çekici görünmelerini sağlar.
 3. Esnek hale getirilebilir, bu da birçok yeni potansiyel uygulama açar.
 4. Yüksek sıcaklıklar ve gölgelendirme güneş paneli performansı üzerinde daha az etkilidir.
 5. Alanın sorun olmadığı durumlarda, ince film güneş panelleri mantıklı gelebilir.

İnce Film güneş panellerinin dezavantajları

 1. İnce film güneş panelleri genel olarak çoğu konut için çok kullanışlı değildir. Onlar ucuz, ama aynı zamanda çok fazla alan gerektirir. SunPower'ın monokristal güneş panelleri, aynı miktarda alan için ince film güneş panelleri olarak dört kat daha fazla elektrik üretiyor.
 2. Düşük alan verimliliği aynı zamanda PV ekipmanı maliyetlerinin (örneğin destek yapıları ve kablolar) artacağı anlamına gelir.
 3. İnce film güneş panelleri, monokristal ve polikristal güneş panellerinden daha hızlı bozulma eğilimindedir, bu yüzden tipik olarak daha kısa bir garantiyle gelirler.

Bu makale, farklı güneş paneli tiplerinin avantaj ve dezavantajlarını içermektedir. Genel olarak daha fazla güneş enerjisi öğrenmek istiyorsanız, Solar Energy Pros and Cons

 

1 Yorumlar

Nedrettin:
04/09/2020, 03:07:19 PM
Yanıtla Button

Merhaba , hazır paket sulama veyahut ofgrid sistemlerinizde neden mono panel kullanmiyorsunuz ayrıca kullandığınız poli kristal paneller hep düşük watt lik durum böyle olunca da paneller için daha fazla alan gerekiyor özel bir nedeni varmı acaba merak ediyorum.. Çalışmalarınızda başarılar diler saygılarımla arz ederim..

Bir yorum yaz