AÇIK DENİZ ÜZERİNDE RÜZGAR ENERJİSİ İLE ELEKRİK ÜRETİMİ

AÇIK DENİZ ÜZERİNDE RÜZGAR ENERJİSİ İLE ELEKRİK ÜRETİMİ

Yazar solar 29/12/2019 0 Yorumlar Rüzgar Türbini,

Açık deniz rüzgar enerjisi

Açık deniz rüzgar enerjisi, karadan iki kat daha fazla güç üretme potansiyeline sahiptir! ENGIE, bu enerji kaynağının sunduğu muazzam potansiyeli yakalamak ve bu gelişmekte olan endüstrinin uzun vadeli gelişimine aktif bir katkıda bulunmak için Avrupa'daki büyük sabit ve yüzer açık deniz rüzgar enerjisi projelerine yatırım yapıyor.

 

Açık deniz rüzgar türbinleri iki yoldan biriyle kurulabilir: ya deniz tabanına kalıcı olarak tutturulmuş bir temel üzerine ('sabit' tesisat) veya deniz tabanına sabitlenmiş yüzer bir tabana.

Açık deniz türbinleri, deniz rüzgarlarının enerjisini elektrik şeklinde üretmek için kullanırlar. © Adwen

Yüzen açık deniz rüzgar türbini geleceğin bir teknolojisidir ve kıyıdan çok aşırı rüzgarlı derin su alanlarında çalışabilme avantajı sunar.

Açık deniz rüzgar enerjisi nedir?

Açık deniz rüzgar türbinleri, karbonsuz yenilenebilir enerji üretmek için deniz rüzgarlarının gücünü kullanır. Kıyıdaki jeneratörlerle tamamen aynı şekilde çalışırlar; tek fark, denize monte edilmiş olması ya da deniz tabanına sabitlenmesi ya da yüzer bir yapı üzerine monte edilmiş olmasıdır . Kıyı türbinlerinden çok daha yüksek direkler kullanan açık deniz rüzgar jeneratörleri, kıyıdaki muadillerinden iki kat daha fazla enerji üretebilir, çünkü daha yüksek ve daha tutarlı rüzgar hızlarına güvenebilirler.

 

Geçen yıl, açık deniz rüzgar çiftlikleri dünya çapında 4.000 MW'ın üzerinde yeni bir toplam üretim kapasitesi seviyesine ulaştı. Bu büyümenin çoğunluğu iki yeni projeden geldi; biri Almanya'da (2.400 MW) ve diğeri Çin'de (500 MW). Bu iki ülke, hala en büyük açık deniz rüzgar üretim kapasitesine (2015'in sonunda 5.400 MW kurulu güç *) sahip olan İngiltere'nin yanında sektöre öncülük ediyor

Bir yorum yaz