Rüzgar Türbinleri Tarihi

Rüzgar Türbinleri Tarihi

Yazar solar 11/11/2019 0 Yorumlar

İnsanlar binlerce yıl boyunca teknelerini itmek için rüzgarı yakaladılar. Rüzgar gücü tarihinin bu bölümünü atlıyorum ve mekanik ve elektriksel amaçlar için rüzgar kullanımına ilerliyoruz. Özellikle, rüzgar türbinleri tarihinin büyük bölümünü arıyorum.

MS 1. yüzyıl : Bilinen tarihte ilk defa, bir makineye güç sağlamak için rüzgarla çalışan bir tekerlek kullanılır. Bir Yunan mühendis, İskenderiye'nin Heron'u bu rüzgar çarkını yaratıyor.

7-9. Yüzyıla kadar : Windwheels, İran'ın Sistan bölgesinde, Afganistan yakınlarındaki pratik amaçlar için kullanılıyor. Panemone yel değirmenleri mısır öğütmek, un öğütmek ve su pompalamak için kullanılır.

MS 1000'e kadar : Yel değirmenleri, Çin ve Sicilya'da tuz yapmak için deniz suyunu pompalamak için kullanılıyor.

1180'ler : Kuzeybatı Avrupa'da un değirmeni için dikey yel değirmenleri kullanılıyor.

1887 : Elektrik üretmek için kullanılan ilk bilinen rüzgar türbini İskoçya'da inşa edildi. Rüzgar türbini Glasgow'daki Anderson'ın Koleji (şimdi Strathclyde Üniversitesi olarak bilinir) Prof James Blyth tarafından yaratılmıştır. “Blyth'in 10 m yüksekliğindeki kumaş yelken rüzgâr türbini, Kincardineshire'daki Marykirk'teki tatil kulübesinin bahçesine kuruldu ve kulübedeki aydınlatmayı güçlendirmek için Fransız Camille Alphonse Faure tarafından geliştirilen akümülatörleri şarj etmek için kullanıldı. dünyadaki elektriğini rüzgar enerjisi ile alan ilk ev. Blyth, Marykirk halkına ana caddeyi aydınlatmaları için fazla elektriği teklif etti, ancak elektriğin 'şeytanın işi' olduğunu düşündükleri gibi teklifi geri çevirdiler. “

1888 : Elektrik üretimi için yaratılan ilk ABD rüzgar türbini, Ohio'daki malikanesine elektrik sağlamak için mucit Charles Brush tarafından yapılmıştır. (Yukarıda resimde.)

1891 : Danimarkalı bir bilim adamı Poul la Cour, elektrik üreten bir rüzgar türbini geliştirdi ve daha sonra bir regülatör, bir Kratostat kullanarak, rüzgar türbinden düzenli bir güç akışı sağlamanın yollarını aradı.

1895 : Poul la Cour yel değirmenini prototip bir elektrik santraline dönüştürür. Daha sonra Askov köyüne aydınlatma için elektrik sağlamak için kullanılır.

1900 itibariyle : Danimarka genelinde öğütülmüş tahıllar ve pompalama suyu gibi mekanik amaçlar için toplam 30 megawatt güç kapasitesine sahip yaklaşık 2.500 yel değirmeni kullanılıyor.

1903 : Poul la Cour, Rüzgar Elektrikçiler Birliği'ne başladı. Aynı zamanda daha az kanatlı rüzgar türbinlerinin daha hızlı dönüş yapan türbinlerden daha verimli olduğunu keşfeden ilk kişidir.

 

1904 : Rüzgar Elektriği Derneği, rüzgar elektriğiyle ilgili ilk rotasını sürdürdü. (Sınıf katılımcıları yukarıda resimde belirtilmiştir.)

1908 yılına kadar : 72 elektrik üreten rüzgar enerjisi sistemi Danimarka'da çalışıyor. Yel değirmenleri 5 kW ile 25 kW arasında değişmektedir.

1927 : Joe Jacobs ve Marcellus Jacobs, Minneapolis, Minnesota'da bir “Jacobs Rüzgar” fabrikası açtı. Çiftlikler genellikle şebekeye erişemediğinden çiftliklerde kullanım için rüzgar türbinleri üretiyorlar. Rüzgar türbinleri genellikle pilleri şarj etmek ve ışıkları yakmak için kullanılır.

1931 : Darrieus rüzgar türbini adı verilen dikey eksenli bir rüzgar türbini tasarımı, Fransız havacılık mühendisi Georges Jean Marie Darrieus tarafından patentlendirildi. Bu tür rüzgar türbini bugün hala kullanılmaktadır, ancak neredeyse yatay eksenli rüzgar türbinleri kadar geniş olmayan teknelerdeki niş uygulamaları için kullanılmaktadır.

1931 : Yalta'da bugün kullandıklarımıza benzer yatay eksenli bir rüzgar türbini inşa edildi. Rüzgar türbini 100 kW kapasiteye, 32 metre yüksekliğe sahip bir kuleye ve% 32 yük faktörüne (aslında bugünün rüzgar türbinlerinin elde ettiği şeye benzer) sahiptir.

1941 : İlk megavat büyüklüğündeki rüzgar türbini yerel bir elektrik dağıtım şebekesine bağlandı. 1.25 MW'lık Smith-Putnam rüzgar türbini, Vermont, Castletown'da kuruldu. 75 feet uzunluğunda bıçakları vardır.

II. Dünya Savaşı sırasında : Alman U teknelerinde denizaltı bataryalarını şarj etmek ve yakıt tasarrufu sağlamak için küçük rüzgar türbinleri kullanılır.

1957 : Jacobs Wind, Afrika ve Antarktika'daki müşteriler de dahil olmak üzere yaklaşık 30.000 rüzgar türbini üretti ve sattı.

Johannes Juul1957 : Poul la Cour'un eski bir öğrencisi olan Johannes Juul, günümüzde halen kullanılan rüzgar türbinlerine benzer şekilde 24 metre çapında ve 3 kanatlı yatay eksenli bir rüzgar türbini inşa ediyor. Rüzgar türbini 200 kW kapasiteye sahiptir ve günümüzde hala rüzgar türbinlerinde kullanılan yeni bir buluş, acil durum aerodinamik uç kırılmalarını kullanmaktadır.

# Rewpage #

1975 : Yararlı ölçekli rüzgar türbinlerini geliştirmek için bir NASA rüzgar türbini programı başlar . “Bu araştırma ve geliştirme programı, günümüzde kullanılan çoklu megawatt türbin teknolojilerinin birçoğuna öncülük etti: çelik boru kuleleri, değişken hızlı jeneratörler, kompozit bıçak malzemeleri, kısmi açıklık aralığı kontrolü, ayrıca aerodinamik, yapısal ve akustik mühendislik tasarım yetenekleri Bu çaba kapsamında geliştirilen büyük rüzgar türbinleri, çap ve güç üretimi için birçok dünya rekoru kırdı. ”

1975 : ABD'deki ilk rüzgar santrali çevrimiçi hale getirildi ve 4.149 eve kadar yeterli güç üretildi.

1978 : Dünyanın ilk çok megavatlık rüzgar türbini Tvind okul öğretmenleri ve öğrencileri tarafından üretildi. 2 megavatlık rüzgâr türbini “modern rüzgâr türbinlerinde kullanılan birçok teknolojiye öncülük etti ve Vestas, Siemens ve diğerlerine ihtiyaç duydukları parçaları almalarını sağladı. Özellikle önemli olan, Alman havacılık uzmanlarının yardımını kullanan yeni kanat konstrüksiyonuydu. ”(Bu rüzgar türbini bugün hala çalışıyor.)

Vesta ilk rüzgar türbini1978 : Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas ilk rüzgar türbini üretti.

1978 : Kamu Hizmeti Düzenleyici Politikalar Yasası (PURPA PL 95-617) ABD'de kabul edildi . PURPA, kuruluşların yenilenebilir enerji projelerini şebekeye bağlamasını gerektiriyor. Ayrıca, hizmet kuruluşlarının kendi tesislerini kurmaları için bir hizmete mal olacak maliyeti olan “kaçınılmış maliyet” e eşit bir şekilde satın almalarını gerektirir.

1980 : Rüzgar geliştiricisi Zond kuruldu (sonunda GE Rüzgar Enerjisi oldu).

1980 : Rüzgar türbini üreticisi Danregn Vindkraft, bir Danimarkalı sulama sistemi üreticisinden ayrılarak kuruldu. Daha sonra Bonus Enerji ve ardından Siemens Rüzgar Gücü olur.

1980 : ABD'de rüzgar seviyesinin seviyelendirilmiş maliyeti şimdi 0.38 $ / kWh'dir.

1980 : 20 rüzgar türbini içeren dünyanın ilk rüzgar santrali devreye girdi

1980'ler : Danimarka açık deniz rüzgar türbinlerine oturmaya başladı.

1980'ler : Enertech şebekeye bağlanabilen 1.8 kW rüzgar türbinleri inşa etmeye başladı.

1980'ler : Ticari rüzgar türbini rotorları 17 metreye ve 75 kilovat kapasiteye kadar çıkabiliyor.

1981 : ABD'de ikinci bir rüzgar santrali yükseldi. Toplam ABD kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi, yaklaşık 8,575 ev için yeterli olan yaklaşık 10 megawatt.

1981 : Kaliforniya, rüzgar türbinleri için vergi indirimi uygulamaktadır.

1982 : ABD'de dört rüzgâr çiftliği devrede, önceki yıla göre iki katına çıkarak 13.500 konut için yeterli güç üretiyor.

1983 : Danregn Vindkraft, odaklandığı ABD pazarına daha iyi hitap etmek için adını Bonus Energy olarak değiştirdi.

1983 : Sekiz rüzgar çiftliği ABD’de çevrimiçi durumda, bir önceki yıla göre iki katına çıktı, iki yıldan daha uzun bir süre önce bir düzineden fazla 109.000 eve yetecek kadar güç üretti.

1984 : ABD'de on beş rüzgar çiftliği çevrimiçi, neredeyse bir yıl önce ikiye katlandı ve 146.000 eve kadar yeterli güç üretti.

enercon logosu1984 : Enercon kuruldu. Sonunda Almanya'nın en büyük rüzgar türbini üreticisi olur ve bugün bu konumda kalır.

1986 : Rüzgar türbinleri için Kaliforniya vergi kredilerinin süresi doldu.

1986 : Daha önce başka tür makinelere odaklanan Vestas (1898 yılına kadar), rüzgar türbini pazarına% 100 odaklanmaya karar verdi. Vestas Wind Systems A / S'yi oluşturur ve diğer iş kollarını satar.

1987 : NASA rüzgar türbini programı tarafından 3.2 megavatlık rüzgar türbini geliştirildi. “İlk büyük ölçekli değişken hızlı sürüş treni ve daha kolay taşıma sağlayan kesitli, iki kanatlı bir rotor” var.

1990 : 1990'lı Güneş, Rüzgar, Atık ve Jeotermal Enerji Üretim Teşvikleri Yasası, PURPA'yı değiştirmek ve PURPA faydalarına hak kazanan yenilenebilir enerji santralleri üzerindeki boyut sınırlamalarını kaldırmak için yürürlüğe girdi.

1990 : ABD'de çevrimiçi olarak 46 rüzgar çiftliği var ve yaklaşık 300.000 eve kadar yeterli güç sağlıyor.

1990'lar : Dayanıklılık ve performans müşteriler için daha önemli hale geldi, bu nedenle rüzgar türbinlerinin altında çelik boru ve betonarme kuleler kullanılıyor.

1991 : Vestas, 1000'inci rüzgar türbini sattı.

1991 : Dünyanın ilk denizaşırı rüzgar çiftliği, Danimarka'nın güneyinde inşa edildi. Her biri 450 kW kapasiteye sahip olan Bonus Energy tarafından üretilen 11 rüzgar türbinini içerir.

1991 : İngiltere'nin ilk kara rüzgar çiftliği Cornwall'da inşa edildi. Rüzgar çiftliği, birlikte yaklaşık 2.700 ev için yeterli elektrik üreten 10 rüzgâr çiftliğini içerir.

# Rewpage #

1992 : Amerika Birleşik Devletleri rüzgar enerjisi için Üretim Vergisi Kredisini (PTC) uyguladı. PTC, sadece kurulumu teşvik etmek yerine elektrik üretimini teşvik eder (bu da performans ve güvenilirlikle sonuçlanır). İlk yıllarda, rüzgar enerjisi üreticilerine ilk 10 yıl boyunca ürettikleri elektrik için kWh başına 1,5 paid ödeme yapılır. PTC, önümüzdeki yıllarda ABD’de rüzgar enerjisi büyümesini artıran, muhtemelen en önemli teşvik olan kilit bir teşviktir. Yine de, Kongre birkaç kez eski haline getirmeden önce sona ermesine izin vererek, patlama patlamasına ve genel etkisini sınırlandırıyor.

1994 : Vestas, OptiSlip'i yeni bir rüzgar türbini ile piyasaya sürdü. OptiSlip, rüzgar türbininin elektrik şebekesine sabit bir elektrik akımı sağlamasını sağlar.

1994 : İspanya merkezli Gamesa Corporación Tecnológica'nın (1976'da yeni teknolojiler geliştirmek ve bunları yeni gelişen faaliyetlere uygulamak için kurulmuş olan) bir yan kuruluşu olan Gamesa Eólica, rüzgar türbinlerinin üretilmesi amacıyla kuruldu. Ertesi yıl, rüzgar enerjisi projeleri geliştirmeye başladı.

vestas offshore rüzgar türbinleri1995 : Vestas ilk açık deniz rüzgar türbini üretti.

1995 : Suzlon Enerji Hindistan'da rüzgar türbinleri üretmek, kurmak ve işletmek için kuruldu.

1995-2000 : Ticari rüzgar türbini rotorları 50 metreye, rüzgar türbinleri ise yaklaşık 10 yıl öncesine göre 10 kat fazla 750 kilowatt kapasiteye ulaşıyor.

1996 : Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 6.100 megawatt'a ulaştı.

1997 : Enron, Zond ve Alman rüzgar türbini üreticisi Tackle'yi satın aldı.

1998 : Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 10.200 megawatt'a ulaştı.

1998 : Rüzgar türbinleri üretmek için Çin merkezli Goldwind kuruldu.

1998 : Vestas halka açıldı ve Kopenhag Borsasında halka arz edildi.

1999 : Vestas “OptiSpeed” ile rüzgar türbini fırlattı.

2000 : 97 rüzgar çiftliği ABD'de yayında ve 592.000 ev için yeterli güç sağlıyor. ABD kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi 2.554 megawatt'a kadar.

2000 : Dünyanın en büyük rüzgar türbini siparişi olan 1.800 Vestas rüzgar türbini siparişi İspanya'nın Gamesa tarafından yapıldı.

2000 : Gamesa, Bolsa de Madrid'de halka arz ile birlikte halka arz edildi.

2000 : Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 17.400 megawatt'a ulaştı.

2002 : GE, Enron'un iflas işlemleri sırasında Enron Wind'ü satın aldı. (GE Wind Energy sonunda 2012 yılında dünyada 1 numaralı rüzgar türbini üreticisi oldu.)

2002 : 149 rüzgar çiftliği ABD'de çevrimiçi durumda ve 1,1 milyon ev için yeterli güç sağlıyor.

2002 : Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 31.100 megawatt'a ulaştı.

2003 : İngiltere'nin ilk açık deniz rüzgar çiftliği kuzey Galler'de açıldı. Her biri 2 megawatt gücünde 30 rüzgar türbini içermektedir.

2004 : Vestas ve NEG Micon birleşti. Ardından Vestas, rüzgar türbini pazarının% 34'ünü diğer ülkelere göre çok daha fazla yönetiyor.

2004 : Siemens, Bonus Enerji'yi aldı (aslen Danregn Vindkraft). (“2004 ve 2011 yılları arasında Siemens, birleşik Siemens cirosunun% 0,5’inden% 5’ine, çalışanlar 800’den 7,800’e büyüyor” dedi.)

2005 : 226 rüzgâr çiftliği ABD'de yayında ve 2,2 milyon ev için yeterli güç sağlıyor.

2005 : Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 59.091 megawatt'a ulaştı.

İngiltere deniz rüzgarı

2007 : İngiltere, 2020 yılına kadar İngiltere'deki her eve elektrik sağlayacak kadar binlerce açık deniz rüzgar türbini kurmayı planladığını duyurdu.

2007 : Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 93,820 megawatt'a ulaştı.

2008 : ABD'de 416 rüzgar santrali çevrimiçi durumda ve 6.5 milyon eve kadar yeterli güç sağlıyor.

2008 : İngiltere genelinde yaklaşık 2000 rüzgâr çiftliği işletiliyor ve 1,5 milyondan fazla İngiliz evi için yeterli elektrik üretiliyor.

2008 : Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 120.291 megawatt'a ulaştı.

2009 : Dünyadaki ilk büyük kapasiteli yüzer rüzgar türbini, Norveç kıyılarında çalışmaya başladı. Siemens rüzgar türbini kullanır ve Statoil tarafından geliştirilmiştir.

Roscoe Rüzgar Çiftliği

2009 : Teksas'taki Roscoe Rüzgar Çiftliği dünyanın en büyük rüzgar çiftliği haline geldi. 781,5 megawatt güç kapasitesine sahip ve 634 rüzgar türbini içermektedir. (Yukarıda gösterilen Roscoe Rüzgar Çiftliği'nin bir kısmı.)

2009 : Rüzgar enerjisi ürünleri üreticileri için yatırım vergisi kredisi uygulandı. % 30 vergi kredisi, 2009 tarihli Amerikan Geri Kazanım ve Yeniden Yatırım Yasası'nın bir parçasıdır.

2009 : 2009 Amerikan Kurtarma ve Yeniden Yatırım Yasası uyarınca, 93 milyon dolar rüzgar enerjisi araştırma ve geliştirmesine adanmıştır. “45 milyon dolar rüzgar türbini aktarma organları AR-GE ve testlerine, teknoloji geliştirme için 14 milyon dolar, rüzgar enerjisi araştırma ve geliştirme için 24 milyon dolar ve Ulusal Rüzgar Teknolojisi Merkezi için 10 milyon dolar harcayacaktır. Bu fonlamanın yanı sıra, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) ARRA'dan 100 milyon $ 'dan fazla alacak. ”

2009 : ABD'deki yeni rüzgar enerjisi projeleri, projelerin maliyetini karşılamak ve ekonomik faaliyeti teşvik etmek için ABD Hazine Bakanlığı'ndan% 30 hibe almaya hak kazanıyor. Hibe programı, 2009’daki Amerikan Geri Kazanım ve Yeniden Yatırım Yasası’nın bir parçasıdır ve yalnızca 2010 yılı sonuna kadar hizmete sunulan projeler için kullanılabilir.

2009 : ABD'deki yeni rüzgar enerjisi projeleri, eğer isterlerse, PTC yerine% 30 Yatırım Vergi Kredisi (ITC) almaya hak kazanıyor. Hibe programı, 2009’daki Amerikan Geri Kazanım ve Yeniden Yatırım Yasası’nın bir parçasıdır ve yalnızca 2013 yılı sonuna kadar hizmete sunulan projeler için kullanılabilir.

2010 : ABD'de 581 rüzgar çiftliği çevrimiçidir ve 10 milyon eve kadar yeterli güç sağlar.

2010 : Medyanın seviyelendirilmiş rüzgar enerjisi maliyeti şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde 0,08 $ / kWh, 1980'lerde yaklaşık% 21'dir. (En az $ 0.06 / kWh.)

2010 : ABD İçişleri Bakanlığı, bir offshore rüzgar enerjisi projesi olan Cape Wind için ilk kiralamayı imzaladı.

2010 : Çin, dünyanın en kümülatif kurulu rüzgar enerjisi kapasitesine sahip ülke olması için ABD'yi geçti. Ülkelere göre yeni ve kümülatif rüzgar enerjisi kapasitesinin çizelgeleri şunlardır:

rüzgar enerjisi geçmişi

rüzgar enerjisi kapasitesi

2010 : Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 197.039 megawatt'a ulaştı.

2011 : Siemens Rüzgar Enerjisi bölümü kuruldu.

2011 : ABD'de medyan seviyelendirilmiş rüzgar enerjisi maliyeti şu anda 0,07 ABD Doları / kWh'dir. (En az 0,05 ABD Doları / kWh'dir.)

2011 : Ticari rüzgar türbini rotorları 126 metreye, rüzgar türbinleri ise 1980'lerden yaklaşık 100 kat daha fazla 7500 kilovat kapasiteye ulaşıyor.

2011 : Japonya çok üniteli bir yüzer rüzgar çiftliği planlıyor (her biri 2 megavat kapasiteye sahip 6 rüzgar türbini). 2020 yılına kadar, Japonya kıyılarında Fukushima yakınlarındaki 80'e kadar yüzer rüzgar türbinine sahip olmayı planlıyor.

2012 : Kaliforniya'daki Alta Rüzgar Enerjisi Merkezi, dünyanın en büyük rüzgar çiftliği haline geldi. 1.320 megawatt güç kapasitesine sahip, 3.000 megawatt'a çıkarmayı planlıyor. 2012 sonunda 440 rüzgar türbini içermektedir.

2012 : ABD'de 1515 ABD konutuna yetecek kadar toplam 60 gigawatt güç kapasitesine sahip 815 rüzgar santrali faaliyet gösteriyor.

2012 : Rüzgar enerjisi, ABD'de 1 numaralı yeni güç kapasitesi kaynağı haline geldi. Bu yıl ABD’de 45.100 rüzgar türbini kuruldu ve bu da tüm ABD’nin güç kapasitesinin% 42’sini oluşturuyor.

GWEC

2012 : ABD yine dünyanın en büyük rüzgar enerjisi pazarı haline geldi.

2012 : Çin'de kurulu rüzgâr enerjisi kapasitesi, dünyada tek bir ülke için en fazla bulunan 75 gigawatt'a ulaştı.

2012 : İngiltere, dünyada en fazla ve ikinci sırada yer alan Danimarka'dan üç kat daha fazla yüklü 3 gigawattın üzerinde deniz rüzgar enerjisi kapasitesine sahip.

2012 : Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 282.587 megawatt'a ulaştı.

2012 : Danimarka'nın elektrik ihtiyacının% 30'undan fazlasını üreten rüzgar enerjisi.

2012 : Vestas, 50.000'inci rüzgar türbini üretti ve dünya çapında kurulu rüzgar türbinleri, 50.000 megawatt güç kapasitesine ulaştı.

2013 : Medyan seviyelendirilmiş rüzgar enerjisi maliyeti, şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde, şu anda 1980'lerde olanın yaklaşık% 15'i olan 0.06 $ / kWh'dir. Elektrik fiyatı 0,06 $ / kWh seviyesinde.

2013 : Dünyanın ilk hibrit rüzgar / akımla çalışan türbini Japonya kıyılarına kuruldu.

2013 : Londra Array rüzgar çiftliği İngiltere'de tamamlandı. Londra Dizisi dünyanın en büyük deniz rüzgar çiftliği haline gelir. Yıllık 480.000 İngiliz evinin elektrik tüketimini karşılayacak kadar toplam 630 megawatt güç kapasitesine sahip 175 rüzgar türbinini içermektedir.

2013 : GE, enerji depolamayı içeren rüzgar türbinleri üretiyor.

2013 : İspanya'nın elektriğinin% 54'ü, çoğunlukla rüzgar enerjisi olan yenilenebilir enerjiden bir ay (Nisan) geliyor.

2013 : Çin, yine ABD'yi dünyanın en büyük rüzgar enerjisi pazarı olmak için geçti.

2013 : Rüzgar enerjisi, Çin'in üçüncü en büyük güç kaynağı haline geldi ve nükleer enerjiden geçti.

2013 : Rüzgar enerjisi arka arkaya üç ay boyunca İspanya'daki herhangi bir kaynaktan daha fazla elektrik üretiyor, şimdi ülkeye elektriğinin yaklaşık% 25'ini sağlıyor.

2013 : ABD'de ilk açık deniz rüzgar türbini fırlatıldı.

Rüzgar enerjisi uzun bir yol kat etti, fakat büyümesi için hala bir ton odası var. Önümüzdeki on yıldaki büyümesinin şimdiye kadar olduğundan daha büyük olacağı tahmin edilmektedir.

Resim Kredisi: Chrishna (CC BY 2.0 lisansı); bilinmiyor ; bilinmiyor ; bilinmiyor ; Vestas ; Enercon ; Vestas ; Gerry Balding (CC BY-NC-ND 2.0 lisansı); YoLaGringo (CC BY 2.0 lisansı); GWEC x 3

 

Bir yorum yaz