Güneş Enerjisi İle Bitcoin Üretimi

Yazar solar 05/08/2019 0 Yorumlar Güneş Paneli,

Elektrik maliyetlerini düşürmenin bir yolunu California’daki Bitcoin madencileri buldu. California’lı madencilik şirketi Plouton, enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisinden yararlanmak istiyor. Bu amaçla Plouton, yatırımcılarından 1 milyon dolarlık ek fon talep etti. Bu fonla solar enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürecek bir tesisat kurmayı planlıyorlar.

 

 

Söz konusu tesisin California’nın Mojave bölgesinde kurulması planlanıyor. Şirketin CEO’su Sedigh, kuracakları tesisi “Kuzey Amerika’nın güneş enerjisi ile çalışan en büyük madencilik şirketi” olarak tanımlıyor.

 

Madencilik şirketinin toplam bütçesi 35 milyon dolar. Bütçenin 10 milyon doları güneş enerjisi sistemine, 10 milyon doları ise madenciliğe ayrılmış durumda. Şirket yeni nesil 7nm SHA256 ASIC cihazlarından 5,000 adet kurmayı planlıyor.

 

Peki Bitcoin Dünya Genelinde Ne Kadar Elektrik Tüketiyor.

Bitcoin madencilik faaliyetleri nedeniyle harcanan elektrik miktarı sürekli speküle edilen bir konu. Kimi yorumcular Bitcoin endüstrisini yeşil ekonomi olarak adlandırırken kimi yorumcular da tersini ileri sürüyor. Bilindiği üzere Bitcoin madencilik faaliyetleri için kullanılan cihazlar yoğun enerji tüketiyor. Madencilik faaliyetleri sayesinde Bitcoin işlemleri, Bitcoin ağına kaydediliyor.

 

 

BBC tarafından yayınlanan bir raporda Bitcoin’in enerji tüketiminin İsviçre ve Çekya’dan (Eski Çek Cumhuriyeti) fazla olduğunu gösteriyor. Sıralamada Bitcoin enerji tüketiminde ise Avusturya’yı geçmek üzere.

 

BBC, paylaştığı raporu Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan bir ölçüm sistemine dayandırıyor. Bu ölçüme göre Bitcoin yıllık yaklaşık 64.15 TWh elektrik tüketmekte ve bu oran dünya elektrik arzının %0.21’ine denk geliyor. Bitcoin, Dungeness Nükleer santralin ürettiği elektriğin 7 katı elektrik tüketiyor. Bitcoin, bir ülke olarak sıralamaya girse 42’in en çok elektrik tüketen ülke oluyor. Bu sıralamada Türkiye ise 231.1 TWh ile 18’inci sırada.

 

Bir yorum yaz