Güneş Potansiyeli Nasıl Hesaplanır?

Yazar solar 25/03/2019 0 Yorumlar Güneş Paneli,

Güneş Potansiyelimizi hesaplamak isimli makalemize hoş geldiniz. Dünyanın herhangi bir yerinde güneş paneli kuracaksınız ve saatlik, günlük veya aylık ne kadar verim elde edebileceğinizi bu makaleden öğrenebilirsiniz.

 

Güneş potansiyeline şu mantıkla bakabilirsiniz hangi şehirde ve hangi ayda güneş ışınları düşme miktarı ne kadar. Mesela Karadenizde güneş ışınlarının geliş açısı verimsizdir hemde bölgenin iklimi gereği sürekli yağmur yağdığı için güneşin bölgeye düşme saati azdır. Ama akdeniz bölgesinde güneş potansiyeli çok daha fazladır. Güneş  ışınları daha gün içinde hem iyi açılar ile gelir hemde iklim sebebiyle sürekli hava açıktır güneş ışınları yeryüzüne düşme saati gün içinde fazladır.

 

Şimdi hesaplayacağımız oran o bölgenin Aylık Güneş Düşme Oranıdır ve her zaman 1 Kw üzerinden hesaplaya yapılmaktadır.

Güneş Potansiyeli Yapacağımız Sitenin Linki: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

Girdiğimizde şöyle bir ekran gelecek:

 

 

Visualize results tuşuna bastıktan sonra seçtiğiniz bölgenin güneş potansiyelini hesaplayacaktır. Aşağıdaki ekran gelince ayların üzerine fare ile gelince her ayın o ay boyunca toplan ne kadar elektrik üretimi gerçekleştireceğini görebilirsiniz. Yukarıda hesaplama yapmadan önce her zaman Kw değerini her zaman 1 seçin. Veritabanı değeri PVGIS-CMSAF, Kullandığımız Panel Türü ise Crystalline silicon seçin son olarak Güneş Paneli açısını Optimize Slope seçip hesaplayın.

 

 

Evet burada yapacağımız ufak bir hesap var. Aylık toplam elektrik üretimini gördüğünüz bu grafikte günlük üretimi bulmak. Mesela Ankarada 4 tane 250 watt panelden oluşan 1 Kw sistem Grafikte gördüğünüz üzere Temmuz ayı boyunca toplam 168 Kw elektrik üretir. Günlük ise 168 Kw / 30 gün = 5,6 Kw üretir. Yani paneller ortama 5-6 saat güneş görmektedirler. 

Bir yorum yaz