Güneş Enerjisi Montajı Nasıl Yapılır?

Yazar solar 19/02/2019 0 Yorumlar Güneş Paneli,

Şimdi sizlere herkesin evinde veya ofisinde uygulayabileceği basit bir güneş enerjisi montaj şeması anlatacağız. Güneş enerji sistemi kurabilmek için öncelikle gerekenler:

  • 1 adet güneş paneli
  • 1 adet akü
  • 1 adet şarj kontrol cihazı
  • 1 adet inverter
  • 1 çift MC4 konnektör (dişi + erkek soket)
  • 1 takım solar kablo (4’lük veya 6’lık olabilir)

 

Güneş enerji sisteminin kurulumuna en tepeden yani çatıya konulacak olan güneş panelinden başlıyoruz. Çatınızın uygun bir yerine (güney cephe olması özellikle tavsiye edilir) güneş panelinizi güvenle yerleştirin. Sağlam olmasına özen gösterin ki rüzgarda uçup gitmesin. Güneş panelini çatıya koyduktan sonra, güneş panelinin arkasındaki 2 adet kablolu MC4 ucundan şarj kontrol cihazına kadar 2 çift kablo çekin. Bu kabloların 1 tanesi + (artı) uçtur, diğeri ise – (eksi) uçtur. Mutlaka artı ve eksi uçları işaretleyin. Böylece çatıdan aşağıya indiğiniz zaman artı ve eksileri karıştırmazsınız.

 

Güneş panelinden aldığınız kabloların ucunu şarj kontrol cihazının girişine göre soyun. Ve şarj kontrol cihazında açıkça gösterilen güneş paneli işaretinin bulunduğu artı kısma artı kabloyu, eksi kısma ise eksi kabloyu sokun ve sıkın.

 

Daha sonra, inverter’de ki açıkça gösterilen artı ve eksi uçları, akünün artı ve eksi kutuplarına bağlayın. Bu işlemi yaparken de önce artı kısmı bağlayın, sonra eksi kısmı bağlayın. İnverter bağlantısını yaparken ters bağlamamaya özen gösterin. Hepsi bu kadar basit. Güneş enerjisi kurulumunu artık yaptınız. Kafanıza takılan soruları, aşağıdaki kısmından sorabilirsiniz.

 

Kurulumu yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken tek nokta bütün kablo bağlantılarını gerçekleştirirken önce artı kutbu sonra eksi kutbu bağlamak olmalı.

 

 

Bir yorum yaz