Rüzgar Türbini Yapımı

Yazar solar 16/11/2018 0 Yorumlar Rüzgar Türbini,

Rüzgar Türbini Yapımı 

 

Rüzgarın kinetik enerjisini elektrik enerjisine çevirmeye yarayan yapı, rüzgar panelleridir. Rüzgar enerjisiyle elektrik üretimi rüzgar potansiyelinin yüksek olduğu yerlerde kullanılarak çok yüksek verimlilikle elektrik sağlar. Doğada sonsuz bir kaynak olan rüzgar sayesinde rüzgar türbini kurulumu ile elektrik üretilmesi hem çevre dostu hem de elektrik sarfiyatının ekonomik olmasını sağlar. Rüzgar türbinleri özellikle son yıllarda genellikle yüksek tepelerde görmeye alıştığımız çok sayıda rüzgar enerji santralleri ile öne çıkıyor. Ekonomik ve doğa dostu olması sayesinde rüzgar türbinlerinin elektrik üretiminde kullanılması bağ ve çiftlik evleri, çiftlikler gibi birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Bu nedenle de ev tipi rüzgar türbini yapımı günden güne artan bir konudur.

Rüzgar türbinleri düşey eksenli rüzgar türbini ve yatay eksenli rüzgar türbini olmak üzere iki farklı tasarıma sahiptir. Düşey eksenli rüzgar türbinleri genellikle verimsiz kabul edilir ve çok tercih edilmezler. Aslında düşey eksenli rüzgar türbinleri yönlendirici ekipmanlara ihtiyaç duymadan, rüzgar yönünden etkilenmez ve bakımları masrafsız ve kolaydır. Fakat verimi düşük olduğundan yaygın olarak kullanılan rüzgar türbinleri yatay eksenli rüzgar türbinleridir.

 

 

Rüzgar türbini yapımı için Gerekli Malzemeler

Ekolojik, sürdürülebilir ve yenilebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisinin evde kullanımı da sanayide kullanımı da oldukça verimlidir. Bir rüzgar enerji santrali kurmak da gayet basittir. İhtiyaç olan temel ekipmanlar paket halinde veya tek tek satın alınabileceği gibi kendinizin de üretebileceği malzemelerden oluşur. Rüzgar türbini kanatları, jeneratör, türbin şarj kontrol cihazı, alternatör, türbin direği gibi ekipmanlar bir rüzgar türbinini oluşturan temel parçalarıdır.

  • Kavisli kesilen plastik, rüzgara ve diğer çevre koşullarına dayanıklı malzemelerden türbin kanatları oluşturulur. Bu pervaneler aynı mile bağlanır. Kablolar ile jeneratör ve mil arasında bağlantı yapılır.
  • Enerji depolanmasını sağlayacak olan jeneratör yüksek voltajlı, düşük devirli seçildikten sonra hazırlanan basit türbin rüzgarlı bir alana konularak test edilmiş olur.

Rüzgar türbinleri nacelle, kule ve pervane olarak üç ana parçadan meydana gelir. Nacelle denilen kısım dişli kutusu, jeneratör gibi küçük parçaların bulunduğu yerdir. Kule türbinin yere monte edilmesini sağlayan kısmı, pervaneler de merkez bağlantı göbeğine monte edilen ve elektrik üretiminin başladığı kısımdır.

Rüzgar türbini çalışma prensibi çok basit bir mantığa dayanır. Rüzgar estikçe, türbinin ana ekipmanı olan kanatlar dönmeye ve elektrik üretmeye başlar. Kanatların dönmesiyle hemen arkalarında bulunan nacellenin içerisindeki mekanizma çalışır ve kinetik enerjinin mekanik enerjiye çevrilmesi gerçekleşir. Dönüştürülen mekanik enerji jeneratöre aktarılarak inverter ve şarj kontrol cihazı sayesinde uygun voltaja getirilerek cihaz kullanımına hazır hale getirilir.

Rüzgar türbini yapımı kolay olsa da kurulumu hassasiyet gerektiren bir durumdur. Doğada görülen büyük rüzgar santrallerinde kullanılan paneller, çalışma esnasında çok gürültü çıkardıkları için canlı hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle genellikle şehir dışındaki alanlarda kurulur. Fakat ev tipi güneş panelleri zaten o kadar büyüklük gerektirmeyen türbinler oldukları için bu sorunu bir yayla evinin yakınında kurulan türbin için yaşamazsınız.

Rüzgar türbini çalışma prensibi doğrudan rüzgar ile ilgili olduğu için, rüzgar türbini kurulumu yapılacak alanın doğru seçilmesi çok önemlidir. Rüzgar enerjisi maliyeti ilk etapta çok da düşük sayılmadığından, kurulum yapılacak yerin doğru seçilmesi maliyeti çok daha kısa sürede amorti etmeyi sağlayacaktır.

Sürekli rüzgar alan az eğimli vadiler, yüksek basınçlı tepe ve düzlükler, termal gradyana ve jeostrofik rüzgarlara sahip olan alanlar ve kıyı bölgeleri rüzgar türbininden elektrik üretimi için optimum koşulları sağlar.

Rüzgar türbini kurulumuna rağbet arttığı için fiyatlar da belli oranda düştüğü için elektrik faturası derdini ortadan kaldırarak hesaplı bir şekilde kendi elektriğinizi üretebilirsiniz. Rüzgar türbini fiyatları ev tipi sistemler için yaklaşık 2 bin lira ile 10 bin lira arasında değişmektedir. Fiyatların böyle geniş bir aralıkta olmasının sebebi türbin kanatlarının, jeneratör, inverter ve şarj kontrol cihazı gibi ekipmanların güç miktarları ve elbette kalitesidir. Küçük alanlarda, örneğin bir bağ evinde kurulması planlanan rüzgar türbini maliyeti sadece 3 bin – 5 bin lira arasında değişebilirken, daha büyük alanlarda bu fiyat elbette yükselecektir.

Söz konusu 5 kW güce sahip bir rüzgar türbini olduğunda, rüzgar türbini fiyatlarının 100 bin dolar ve üzerinde de olabilir. Bu tamamen ihtiyaç olan elektrik miktarına, üretilecek enerjiye, malzemelerin kalitesi ve gücüne, montaj ve kurulumun zahmetine göre farklılaşan bir bedeldir. Yenilebilir enerji kaynakları arasında tıpkı güneş panelleri gibi rüzgar türbinleri de döviz kurlarıyla fiyatlandırılmaktadır. Ayrıca malzemelerin maliyeti dışında, lisanslı rüzgar türbini maliyeti içerisinde arazi ölçümleri, arazi alımı, fizibilite çalışmaları, belge masrafları, başvuru bedelleri gibi birçok ek masraf da söz konusudur.

Dolayısıyla rüzgar türbini yapımı içi bütçe belirlerken tüm bu hususları göz önünde bulundurmak gerekir. Evde uzun yıllar boyunca sorunsuz ve masrafsız bir şekilde rüzgar türbini kullanmak isterseniz bu alanda profesyonel hizmet veren yerleri tercih edip, fiyatta ucuzluk aramayı bir adım geri planda bırakmak gerekir.

Etiketler: rüzgar

Bir yorum yaz