5 kw Güneş Paneli Fiyatları

5 kw Güneş Paneli Fiyatları

Yazar solar 09/11/2018 2 Yorumlar Güneş Paneli,

Güneş enerjisi günümüzde en fazla tercih edilen yenilenebilir enerji kaynaklarının başında geliyor. Hem şebekeye bağlı hem de şebekeden bağımsız kullanılabilen bu enerji sistemleri sayesinde kullanım alanları da genişliyor. Sık sık zamlanarak çok ciddi miktarlara ulaşan elektrik dağıtım bedellerinin yanında en fazla bir yıl içinde amorti edebileceğiniz güneş enerjisi maliyeti çok daha hesaplı oluyor.

Herkesin bildiği üzere güneş panelleri farklı kapasitelerle satışa sunulur.10 W, 150 W, 250 W, 300 W gibi daha birçok farklı kapasiteye sahip güneş panelleri üzerlerine düşen güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürür. Paneller farklı güçlere sahip olduğu için aynı güneşlenme süresi altında üretilen elektrik enerjisi ciddi oranda farklılık gösterir.

5 KW Güneş Paneli Neleri Çalıştırır?

Konutlarda çatı tipi güneş panelleri en yaygın kullanılan seçeneklerden birisi olup, tarım alanları ve çiftliklerde, alışveriş merkezlerinde, fabrika ve okullarda da tercih edilmektedir. Burada önemli olan güneş enerjisi kurulacak alanda hangi elektronik cihazların kullanıldığı ve ne kadarlık tüketime sahip olduklarıdır. Örneğin dönemsel kullanılan bağ evi gibi alanlarda genellikle kullanılan mini buzdolabı, aydınlatma ve televizyon gibi cihazlar için 750 W 1 kW’lık bir sistem yeterli olurken, günlük yaşamın sürdürüldüğü dairelerin elektrik tüketimi için 5 kW güneş paneli sistemleri yeterli olmaktadır. Elektrik ihtiyacının daha da fazla olduğu fabrika ve çiftlik gibi alanlardaki güneş enerji sistemleri 40 kW 50 kW gibi daha yükseğe de çıkabilmektedir.

 

5 Kw Güneş Paneli

Genellikle evlerde sabit olarak kullanılan elektrikli eşyalar düşünüldüğünde beyaz eşyalar, televizyon, uydu alıcısı, bilgisayar ve telefonlar, elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi, fırın gibi cihazlar ilk akla gelenlerdir. Bunları çalıştıracak güçte bir güneş enerji sistemi kurulumu talep edilirse, o zaman 5 kW güneş paneli gibi yüksek güçteki panellerin kullanılması gerekir.

Bir evin ortalama günlük enerji tüketimi 2-2,5 kW iken, 5 kW güneş paneli sistemi sayesinde üretilen fazla elektrik şebekeden bağımsız alanlarda, sonradan kullanmak üzere akülerde depolanabilir. Şebekeye bağlı alanlarda ise bu durum kazanç haline getirilerek fazla elektriği devlete satmak mümkün olabilir.

Her nerede kullanılırsa kullanılsın 5 kW güneş enerjisi sistemi kurmak için de hem sistem maliyeti hem de resmi belgeler için çeşitli harcamalar yapılması gerekir. Fakat bu masraflar böyle yüksek getirili sistemler sayesinde elektrik faturası derdinden kurtarıp, belli bir süre içinde kendini amorti ettikten sonra maddi getiri aracı olacaktır.

Özellikle böyle yüksek kapasiteli güneş enerji sistemlerin getirisi bir başka örnekle de açıklanabilir. Ortalama 12 yıllık elektrik faturası harcamasıyla, 30 yıl sorunsuz bir şekilde elektrik üreten güneş enerji sistemi yatırımı yapabilirsiniz. Bu hem ekonomik açıdan hem de gelecek nesillere daha temiz bir çevre açısından oldukça önemli bir adım olacaktır.

 

5 Kw Güneş Paneli Fiyatları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 5 kW güneş paneli terimi yerine aslında 5 kW güneş enerji sistemi daha doğru bir kullanımdır. Çünkü 5 kW elektrik üretimi için 5 kW güneş paneli değil, 200 W güneş panelinden 25 adet veya 300 W güneş panelinden 16 adet kullanmak gerekir. Dolayısıyla güneş enerji sistemi kurdurma talebindeki herkes 5 kW elektrik üretimi sağlayacak farklı kapasitelerdeki güneş panellerinin birim fiyatı hangisi daha ekonomikse onu tercih etmektedir. 5 kW güneş paneli fiyatları; Ortalama 750 TL olan 18 adet 280 W güneş panelleriyle veya ortalama 600 TL olan 50 adet 100 W güneş panelleriyle kurulduğunda farklılaşacaktır. Kolayca fark edileceği üzere düşük fiyatlı güneş paneli hesaplı olmayıp, kullanılan miktar arttığından daha masraflı olacaktır. Diğer yandan güneş enerji sistemi kurulumu için ihtiyaç olan alan da artacak ve montaj, kurulum maliyetinin de artmasına yol açacaktır.

 

5 Kw Güneş Enerjisi Maliyeti

Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda 5 kW güneş enerjisi maliyeti hem paneller ve diğer ekipmanların toplam maliyeti ile resmi belge ve vergi işlemleri için gereken maliyetlerin tümünden oluşmaktadır. 5 kW gibi yüksek güçte elektrik üretimi olacak bir alanda hangi cihazların kullanılacağı da maliyeti etkiler. Çünkü cihaz tipine göre güneş enerji sisteminde kullanılması daha iyi olacak farklı inverter çeşitleri bulunmaktadır. Modifiye ve tam sinüs inverter olarak değişen bu iki tip cihaz kimi elektrikli ürünlere yeterliyken, bazılarının bozulmasına, yanmasına dahi neden olabilir. Bu nedenle fizibilite çalışmaları esnasında güneş enerjisinin ne tür cihazlar için kullanılacağına dikkat edilmelidir.

Bir ev için fazlasıyla yeterli olacak 5 kW güneş enerjisi maliyeti hesaplaması kabaca şu şekildedir:

20 adet 1. Sınıf hücre 24 V 265 W polikristal güneş paneli

1 adet 3600W/5000VA tam sinüs inverter

8 adet solar jel akü 12 V 200 Ah

1’er adet siyah ve kırmızı 50 metre solar kablo

10 adet konnektör seti

Toplam: 50 bin TL

Bu fiyatlar kullanılan güneş panel hücresinin ikinci kalite, inverter tipinin modifiye olması halinde daha uygun da olabilir. Fakat alınacak verim de çok önemli olduğu için bu şekilde tercih yapmak ilk yatırım maliyetini yükseltse de yıllar boyu sorunsuz ve ekonomik kullanıma olanak sağlayacaktır.

2 Yorumlar

Ali DEĞİRMENCİOĞLU:
29/06/2021, 01:26:33 PM
Yanıtla Button

Merhaba; 5 KW AKÜSÜZ( ON GİRD) SOLAR SİSTEM FİYATI NEKADARDIR.

Muhammet arslan:
17/08/2021, 11:10:43 AM
Yanıtla Button

Yerden ısıtmalı kaloriferide çalıştırabilirmi yada 120 metre kare evine kadar bir kw ısıtabilirim fiyatı ne kadar olur teşekkürler

Bir yorum yaz