Solar Paketler- Solar Paket Neler İçermeli?

Yazar solar 02/11/2018 0 Yorumlar Güneş Paneli,

Solar Paketler

Güneş enerji sistemlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Isınma ve elektrik üretimi için oldukça hesaplı ve üstelik çevreye zarar vermemesi sayesinde tekneler, karavanlar, çiftlikler, bağ evleri, okullar, fabrikalar, alışveriş merkezleri gibi her alanda kullanılabilir. Güneş enerji sistemi kurmak için ihtiyaç olan güneş panelleri, solar bağlantı kabloları, inverter, akü ve şarj kontrol cihazı gibi ekipmanları ayrı ayrı temin edebileceğiniz gibi profesyonel markaların solar paket seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Solar paketler güneş enerji sisteminin kurulması planlanana alanın toplam enerji tüketimine göre tüm ekipmanların birbirine en uygun şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulur.

Solar paketler güneş enerji sistemi kurmak isteyen birisi için yoğun araştırma süreci, her ürünün birbirine uygunluğunu bulması gibi zahmetli ve zaman kaybettirici durumları ortadan kaldırdığı için avantajlıdır. Ayrıca güneş enerji sistemlerinden kullanılan hemen her ekipmanın garanti süresi ortalama 10 yıl olduğundan bir ekipmanda arıza olduğunda dahi solar paketin satın alındığı firma tarafından sizin yine herhangi bir araştırma yapmanıza gerek kalmadan yenisi temin edilir ve sorun ortadan kaldırılır.

 

Ev İçin Solar Paket

Birçok alanda kullanılan solar paketler özellikle şebeke bağlantısı olmayan yerlerdeki bağ ve çiftlik evleri için kurtarıcı niteliğindedir. Şebeke bağlantısı olsa bile elektrik faturası derdinden kurtulmak isteyenler için de ekonomik çözümlerden birisidir.

Güneş enerjisi sistemlerinde yapılan en büyük hatalardan birisi kullanılacak ürünlerin doğru montajı ve seçimidir. Bu konuda eğer yetkin bir bilginiz yoksa, solar paketlerden almak risk almamanızı da sağlayacaktır.

Solar ev paketleri, sadece aydınlatma ve cep telefonu şarjını karşılamak üzere kurulabilecek kapasitede de olabilir, buzdolabı, fırın, elektrik süpürgesi gibi yüksek güce ihtiyacı olan evdeki tüm eşyaları rahatlıkla çalıştırabilecek kapasitede de olabilir. Bu tamamen kişinin talebine göre şekillenir. Ayrıca solar ev paketleri demek yalnızca ev için kullanılabileceği anlamına gelmez. Yukarıda güneş enerjisinin kullanılabildiği her alanda istenen kapasitede solar paket kurulabilir.

Örneğin 100W Solar paket dahilinde

  • 1 adet 100W güneş paneli
  • 1 adet 12V 300W modifiye sinüs inverter
  • 1 adet 12V 100Ah jel akü
  • 1 adet 12V 5A şarj kontrol cihazı
  • Solar kablolar, konnektör, montaj sistemi sunulmaktadır. Bu solar paket sayesinde 4-5 saat boyunca dört adet tasarruflu LED ampul ve bilgisayar ve cep telefonu için şarj kullanımı söz konusudur. Böyle bir sistem özellikle karavan ve tekneler için son derece yeterlidir.

Bunun biraz daha kapsamlısı olan 600W solar paket dahilinde kablolar, montaj sistemi haricinde farklı olarak sunulan aynı ürünlerin farklı kapasiteli seçenekleridir.

  • 4 adet 150W güneş paneli
  • 1 adet 12V 143Ah jel akü
  • A adet 12V 1000W modifiye sinüs inverter
  • 1 adet 12V/24V 40A şarj kontrol cihazı şeklinde sunulan solar paket küçük ev aletlerini, bilgisayar ve cep telefonu şarj etmeyi, 7-8 saat boyunca 50 Ekran TV ve uydu alıcısını, 7-8 saat boyunca altı adet tasarruflu lambayı ve orta boy buzdolabını rahatlıkla çalıştırır.

Tıpkı bunlar gibi kullanılacak cihazlara göre değişen kapasiteli solar ürünler ile 1kW, 3kW, 5kW solar paket yaratmak bile mümkündür. Güneş enerji sistemleri satışı sağlayan her yerde solar paketler de bulunmaktadır. Kurulumu planlanan alandaki elektronik cihazlar, şebeke varlığı veya şebekeye uzaklığı gibi etmenler göz önünde bulundurularak profesyonel hizmet sunan firmalardan solar ev paketi temin edebilirsiniz.

 

Solar Sulama Paketleri

Güneş enerjisi kullanım alanlarının en çok tercih edildiği yerlerden birisi de tarım alanlarında sulama amaçlı kullanımdır. Şebekeye uzak noktalarda bulunan tarım alanlarının sulanması yüksek bir iş gücü gerektirdiğinden, bu durumu solar sulama paketleri sayesinde çözüme kavuşturabilirsiniz. Solar sulama paketleri seçiminde dikkat edilmesi gereken durum pompa sistemini çalıştıracak gücün hesaplanmasıdır.

Su pompalarının güneş enerjisiyle çalıştırılması sayesinde hem kişinin üzerindeki iş gücü azalacak hem de su sarfiyatı konusunda da tasarruf edilmiş olacaktır. Tarımsal sulama için tıpkı solar ev paketleri gibi solar sulama paketleri oluşturulmuştur. Bunlar da güneş enerji sistemi satış, kurulum ve montajı sağlayan yerlerden temin edilebilir.

Solar sulama paketinin ev tipi olanlardan farkı daha çok sayıda panel kullanımıdır. Çünkü çok daha geniş bir alana hizmet verecek ve pompayı çalıştırmak için yüksek güce ihtiyaç duyulacaktır. Sulama sistemlerinde güneş enerjisi kullanılırken sulama anında maksimum güç üretecek şekilde tasarlanmıştır. Solar sulama paketi fiyatları güneş panellerinin kapasitesine göre değiştiğinden daha az panele ihtiyaç duyarsanız maliyetiniz de azalacaktır.  Solar sulama paketi fiyatları pompa varlığından ötürü ev tipine göre daha yüksektir. 20 kW sulama paketi fiyatı yaklaşık 90 bin liradır.

 

Solar Paket Sistem Fiyatları

Güneş enerji sistemleri kurulumunda gerekli ekipmanı ayrı ayrı temin etmek zahmetli olduğu kadar daha yüksek maliyete de yol açabilir. Solar paket sistemler ihtiyaç olan tüm teçhizatı sunduğu için daha ekonomiktir. 100W gibi düşük kapasiteli solar paket sistem fiyatları yaklaşık olarak 2000 lira civarındadır. Güneş paneli gücü artıp 3kW, 5kW gibi solar paket fiyatları söz konusu olduğunda maliyet 40-50 bin liraya kadar çıkmaktadır. Solar sulama paketlerinde çok tercih edilen 22,5 kW veya 30 kW paket sistem fiyatları 90-120 bin lira arasında değişmektedir. Ayrıca paket sistem almayı düşündüğünüz firmalardan solar paket fiyatları içerisinde montaj ve kurulum bedelinin dahil olup olmadığını da sormalısınız.

Bir yorum yaz