Güneş Enerjisi Sistemleri- Güneş Enerjisi Nedir?

Yazar solar 26/10/2018 0 Yorumlar Güneş Paneli,Jel Akü,Solar İnverter,

Güneş Enerjisi Nedir?

Artan nüfus ve sanayileşme nedeniyle halihazırda kullanılan fosil yakıtlardan elde edilen enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalması ve çevreye verdikleri zarara karşı farkındalığın artmasıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı arttı. Aslında çok uzun zaman önce olması gereken güneş enerjisi, jeotermal enerji, rüzgar enerjisi gibi enerji kaynaklarının tükenme ihtimali olmadığından ve en önemlisi doğal kaynaklar olduğundan özellikle elektrik üretiminde çok fazla tercih edilmeye başlandı.

Güneşte meydana gelen çeşitli tepkimeler sonucunda dünyaya ulaşan ışınım enerjisi sayesinde elektrik üretimi sağlanır. Elektrik fatura bedellerinin gün geçtikçe artması herkesi tasarruf yapmaya, bunun için de daha hesaplı şekilde elektrik elde etmenin yollarını aramaya itmişti. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi güneş panelleri sayesinde sağlanmaktadır.

Sonsuz, çevreci ve hesaplı bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi sistemlerinde temel ekipman güneş paneli veya diğer ismiyle solar panellerdir. Solar paneller güneşten gelen bu foton enerjisini depolarken, paneli oluşturan fotovoltaik güneş pilleri ile toplayıp elektrik akımı oluşmasını sağlar. Panelin içinde meydana gelen bu enerji dönüşümü inverter cihazı ile elektronik eşyalara, yapıdaki elektrik teçhizatına aktarılarak kullanıma sunulur.

 

Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerjisini kullanmayı sağlayan öncelikle güneş panelleri olsa da üretilen elektriği kullanılır hale getirmek için başka ekipmanlara da ihtiyaç vardır. Güneş panelleri, inverter, şarj kontrol cihazı, akü, bağlantı kabloları gibi ekipmanlar güneş enerji sistemini oluştururlar. Bu ekipmanlar elde edilen enerjinin aktarımını sağlarken herhangi bir kısa devre, akım değişiklikleri, aşırı ısınma veya ekstrem hava koşulları gibi durumlarda tam güvenlik sağlayabilmek adına kalitesini kanıtlamış markaların ürünleri arasından seçilmelidir.

Güneş enerjisi müstakil evlerde, karavan ve yatlarda, şarj istasyonlarında, çiftliklerde, fabrikalarda, okullarda, apartmanlarda ve alışveriş merkezlerinde kısacası elektrik üretimini çevreci, hesaplı bir şekilde karşılamak isteyen yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Güneş enerjisinin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için sadece panellerin yerleştirileceği alanın engelsiz ve yeterince güneş gördüğünden emin olunmalıdır.

Güneş enerji sistemi yalnızca elektrik üretiminde değil, seralarda meyve sebze kurutmada, sulama sistemlerinde, trafik lambalarında da kullanılır. Güneş enerji sistemi şebeke bağlantısı olmayan kırsal kesimlerde, bağ ve çiftlik evlerinde önemli avantajlar sağlar. Güneş enerjisi sistemi maliyeti için, üretilmesi istenen elektrik gücüne göre yapılacak harcama 300 TL gibi oldukça düşük bir miktar da olabilir 10 milyon gibi yüksek bir meblağ da. 10 milyon liralık bir yatırımla kurulacak güneş enerji sistemi, epey büyük bir alana yayılmış çiftliğin, okul ve fabrikaların elektrik ve ısınma ihtiyacını karşılayabilecek kadar kapsamlı döşenmiş olabilir.

 

Güneş Enerjisi Paneli

Güneş enerjisi paneli, güneş enerjisinin baş ekipmanı olduğundan seçiminde diğer ekipmanlara kıyasla çok daha dikkatli olunmalıdır. Eğer gerçekten yapılan harcamaya değsin, %90 gibi yüksek oranda verimlilik sağlansın isteniyorsa o zaman monokristal ve polikristal gibi üretildikleri maddenin saflığına göre isimlendirilen paneller arasından dikkatlice seçim yapmak gerekir.

Güneş panelleri, güneş pili ya da fotovoltaik pil denilen yapılardan meydana gelir. Bu güneş pilleri, güneşten gelen enerjinin panelde depolanarak enerji değişimine uğramasını sağlar. Aslında güneş panelleri bu fotovoltaik pillerin seri veya paralel bağlanarak bir araya getirilmesiyle oluşur.

Güneş enerjisi paneli çeşitlerinden monokristal paneller daha yüksek verim ve fiyata sahip olan ürünlerdir. Güneş enerjisi paneli hammaddesi olan silisyum elementinin saflık derecesinin yüksek olduğu paneller monokristal olarak adlandırılır. Uzun vadeli güneş paneli yatırımı için kesinlikle en iyi seçenek olan monokristal güneş panellerinin üretimi zaman alıcı ve teknik üretimi daha kapsamlı olduğundan daha pahalıdır.

Polikristal güneş panelleri, monokristal panellere göre daha hesaplıdır çünkü hammaddesinin saflık derecesi düşük, dolayısıyla sağladığı verim oranı da daha düşüktür. Daha kısa süreli, belli dönemlerde kullanılan yerlerde, genelde karavan ve tekneler için polikristal güneş panelleri daha çok tercih edilir.

Kolay taşınabilirliği ve hafifliği sayesinde çok tercih edilen güneş paneli çeşitlerinden birisi de yarı esnek güneş panelleridir. Özellikle kampçılar tarafından telefon gibi şarj ihtiyacı bulunan cihazları elektrik olmasa da kullanmaktan yoksun kalmamak, LED aydınlatmalar ile karanlıkta kalmamak adına yarı esnek güneş panelleri tercih edilir. Diğer güneş paneli çeşitlerine göre herhangi bir montaj ihtiyacı da olmadığından, ortalama 2 kg ağırlığında olduklarından kolayca taşınarak istenilen her yerde kullanılabilirler.

Güneş panelleri 5 watt ile 300 watt arasında birçok farklı kapasitede bulunabilir. Güneş enerji sisteminin kapasitesini belirlerken hangi elektronik cihazlara güç sağlanacağı ve alandaki günlük toplam güç tüketimi göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca güneş enerji sistemleri yalnızca elektrik üretimi değil ısınma amaçlı da kullanılabildiği için bu gibi hususlarda ne tür ve hangi kapasitede güneş paneli seçileceği hakkında profesyonel destek almakta fayda vardır. Güneş paneli fiyatları panel yapısına ve kapasitesine göre 30 TL ile 1000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Fakat güneş enerjisi kullanımının gün geçtikçe daha yaygın hale gelmesi solar panel fiyatlarını da daha hesaplı hale getirmiştir.

 

 

Bir yorum yaz