Güneş Paneli Kurulumu- Güneş Paneli Kurulum Maliyeti

Yazar solar 19/10/2018 1 Yorumlar Güneş Paneli,Jel Akü,Solar İnverter,

Günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları arasında en fazla rağbet gören güneş enerjisidir. Fabrikalar, okullar, konutlar, alışveriş merkezleri, belediyeler gibi birçok yerde kullanılan oldukça pratik ve hesaplı bir enerji sistemidir. Güneş panelleri elde edilen elektriğin üretildiği yerdir ve inverter, akü, şarj kontrol cihazı gibi diğer temel elemanlarla ürettiği elektriği kullanılabilir hale getirerek kullanıma sunar.

Esnek olmayan güneş panellerinin kurulumu biraz daha zahmetli olsa da yine de çok uğraştırıcı olmadığı söylenebilir. Peki, yaygın olarak kullanılan çatılara monte edilen güneş panelleri kurulumu nasıl yapılır?

Güneş Paneli Kurulumu

Güneş paneli kurulumu işlemine başlamadan önce hangi ekipmanlara ihtiyacınız olduğunu bilip, eksikleri tamamlamak gerekir.

  1. Panelin Konumlandırılması

Güneş paneli kurulumunda en önemli noktalardan biri, panelin konumudur. Zaten kurulum çatıda panellerin montesi ile başlayıp, cihazlara uygun akımın verileceği şekilde bağlantıların yapılmasıyla sona erer. Bu nedenle ilk iş paneller için genelde önerildiği gibi mümkünse güney cephe olacak şekilde yer belirlenir. Panellerin monte edilmesini kendiniz yapabileceğiniz gibi profesyonel destek de alabilirsiniz. Bu aşamada sadece panelleri çok güçlü bir şekilde çatıya monte ettiğinizden emin olmalısınız ki doğa olayları sonucu olumsuz durumlar ortaya çıkmasın.

  1. Panelin Şarj Regülatörüne Bağlanması

Panellerin çatıya monte edilmesinin ardından, panelin arkasında yer alan 2 MC4 çıkışından şarj kontrol cihazına ulaşan 2 çift kablo çekilir. Bu kablolardaki artı ve eksi uçları önceden belirlemekte fayda var. Panelden gelen artı ve eksi uçları şarj regülatöründe belirtildiği şekilde birleştirilir.

  1. Şarj Regülatörünün Aküye Bağlanması

Birbiriyle bağlantılı olması gereken temel ekipmanları şimdi de şarj kontrol cihazından çıkan artı ve eksi uçlu kablo aküye bağlanır. Artı ve eksi kutupları doğru belirlediğinden emin olduktan sonra önce artı, sonra eksi kutbu aküye bağlanır.

  1. Akünün İnvertera Bağlanması

Aynı şekilde inverter cihazında da belirtilen artı ve eksi kutuplar ile akü bağlantısı yapılır. Aynı şekilde önce artı, sonra eksi kutbun bağlantısının yapılması önemlidir. Bu bağlantının da yapılmasıyla güneş paneli kurulumu tamamlanır.

Güneş Paneli Kurulum Şeması

Güneş paneli kurulum şeması bu bağlantıları resmedilmiş hali olarak düşünülebilir. Güneş paneli kurulumunu yaparken dikkat edilmesi gereken artı ve eksi kutupları daha kolay ayırt etmek için siyah rengin eksi kutbu, kırmızı rengin artı kutbu belirlediğini bilmekte fayda var.

Kısaca güneş paneli kurulumu şu adımlarla gerçekleşir: Güneş paneli montajı – Şarj kontrol cihazı bağlantısı – Akü bağlantısı – Inverter bağlantısı

Güneş Paneli Kurulum Maliyeti

Güneş panelini bu kadar fazla tercih edilen bir enerji sistemi yapan en önemli durum aslında oldukça hesaplı oluşudur. Daha doğrusu, güneş panellerinin gücüne göre güneş paneli kurulum maliyeti epey geniş bir aralıkta değişse de maliyeti ne kadar olursa olsun çok kısa sürede bu masrafı amorti ettiği görülmektedir.

Başlı başına fatura derdinden kurtaran güneş enerji sistemleri maliyeti ardından, kullanıcıya kar dahi ettirebilir. Daha yüksek güçteki güneş panelleri sayesinde üretilen fazla elektriği şebekeye vermek yani devlete satarak kara geçmek de mümkündür.

Güneş paneli kurulum maliyetini oluşturan panellerin, inverter, akü ve şarj kontrol cihazı fiyatları olmasının yanı sıra kişinin profesyonel montaj kurulum hizmeti alıp almamasına göre de değişir. Elbette kullanılan bu ürünlerin kalitesi de çok önemlidir.

Tüm bunların dışında güneş enerji santrali kurarak, tarla ve bahçelerde sulama sistemleri için kullanılacak büyük çaptaki güneş paneli kurulum maliyeti elbette daha yüksektir. Bir evin tüm ihtiyaçlarını karşılaması beklenen ortalama güneş paneli kurulum maliyeti 3000 TL civarındadır. Bu yatırım bedeli kendini 5-10 yıl içerisinde amorti edeceği gibi, fosil yakıt kullanımının da önüne geçerek çevreye verilen zararı önlemek adına daha faydalı olacaktır.

1 Yorumlar

Recep:
07/02/2020, 01:49:36 PM
Yanıtla Button

Bana 100 kv lik bir fiyat verebilirmisiniz

Bir yorum yaz