Güneş Enerjili Lamba Nedir? Fiyatları Nedir?

Yazar solar 07/09/2018 1 Yorumlar Güneş Paneli,

Güneş Enerjili Lamba Nedir? Fiyatları Nedir?

 

Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında en fazla kullanılan enerji çeşididir. Hem tasarruflu olması hem de maliyetinin düşük olup kısa sürede kar ettirmesi nedeniyle kullanım alanı epey genişlemiştir. Isınma, aydınlatma ve elektronik eşyaların çalışmasını sağlayan gücü ortaya çıkarmada etkin bir şekilde kullanılan güneş enerjisi temiz ve doğayla barışık bir enerji türüdür.

Güneş enerjisi sistemlerini binaların çatılarında, karavanlarda, teknelerde görmek mümkündür. Ancak belediyelerin yeni uygulamaya başladığı bir başka uygulamayı da fark ederseniz, yollarda küçük güneş panellerinin altında telefon şarj etmeye yarayan kablo sistemlerinin yer aldığını görebilirsiniz. İşte bunlar yıllardan beri güneş enerjisinin doğru bir şekilde kullanıldığını ve hala hızla yaygınlaştığını gösteren birkaç örnek sadece.

Güneş enerji sistemleri büyük bir fabrikanın, okulun elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar hatta ihtiyaç fazlası üretim olursa bunu devlete satıp kar etmeyi mümkün kılan bir enerji sistemidir. Bunun yanı sıra bazı eşyaların doğrudan güneş enerjili olduğunu da görebiliriz. Örneğin güneş enerjili kol saatleri, güneş enerjili lamba ve güneş enerjili hesap makineleri gibi…

gunes-enerjili-lamba

Güneş enerjili cihazlar arasında en fazla kullanılan aydınlatma sistemleridir. Kimi sokak lambaları da güneş enerjili olup hem tasarruflu hem de çevreci bir kullanım imkanı sağlar. Bunun yanı sıra bahçe süslemelerinde, aydınlatma amaçlı kullanılan güneş enerjili lamba çeşitleri dekorasyon ve kullanım amacıyla çok fazla kullanılır. Herhangi bir elektrik sistemine ihtiyaç duymayıp kolayca monte edilip güneş gören bir yerde durması yeterlidir. Şehir içinde dekoratif aydınlatma sistemleri, acil durum aydınlatmaları, park bahçelerin aydınlatma sistemleri, alışveriş merkezi, fabrika, iş yeri, üniversite bahçeleri ve otoparkları, benzin istasyonları, reklam panosu, otobüs durağı aydınlatmalarında güneş enerjisi kullanılır.

Güneş enerjili lamba fiyatları da son derece hesaplı olup kolayca temin edilebilir. Hemen hemen tüm yapı marketlerde bulunan güneş enerjili fener ve ışıldaklar, bahçe lambaları gibi aydınlatma sistemlerinin fiyatları kapasitesine göre fiyatlandırılır. Tıpkı diğer güneş enerjisi kullanan sistemler gibi solar enerjili lambalarda da güneş panellerine ulaşan enerji 12/24 V’luk enerjinin akülere depolanır ve kullanıma sunulur. Peki, güneş enerjili lamba kullanmak için bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güneş enerjili lambanın üzerinde yer alan solar paneller gün boyu depolama yapar. Bu depolama aküye yapılır ve güneşin batmasıyla beraber sisteme depolanan enerjiyi ileterek lambanın aydınlatmasını sağlar. Genellikle otomatik bir çalışma mekanizması olan solar enerjili lambaların el ile açılıp kapanması söz konusu olmaz. Son derece kullanışlı bir mekanizmaya sahip olduğu için güneş görmesiyle kapanıp, batmasıyla yeniden açılır.

Güneş enerjili lambalar genellikle LED teknolojisini kullanır. LED lambalar da düşük enerji ihtiyacı olup, gayet yeterli şiddette ışık veren sistemlerdir. Güneş enerjisi kullanan lambaların daha kullanışlı olmasını sağlayan da kullanılan LED teknolojisidir çünkü bu sayede daha uzun ömürlü kullanım imkanı sunarlar. Herhangi bir malzeme değişikliğine ihtiyaç duymayıp, elektrikli sistemlerde yaşanan arızaların söz konusu olmadığı, herhangi bir kullanım bedeli olmadığı, kablo teçhizatına ihtiyaç duymaması ve elbette çevreye zararlı olmaması gibi nedenlerden ötürü solar enerjili lambaların kullanımı önerilmektedir.

Güneş enerjisinin ömrünün tükenmesi gibi bir durum söz konusu olmadığından, güneş enerjili lambaların ve diğer cihazların da sınırsız bir ömrü vardır. Sadece dikkat edilmesi gereken güneş enerjisinin depolanıp sorunsuz bir şekilde aktarımını sağlayan akülerin ortalama 4 yıl içinde değiştirilmesi gerektiğidir. Akülerin çalışma ömründen ötürü bu değişikliğe mecbur kalınsa da değişimin ardından cihaz aynı verimliliği ile kullanılmaya devam eder. Bu yüzden güneş enerjili lambaların seçiminde en fazla dikkat edilmesi gereken kullanılan aküdür. Elbette aydınlatma sisteminin diğer özelliklerine de dikkat etmek gerekir. Güneş enerjili lambalar, özellikle dış mekanda kullanılanlar, kaliteli plastik veya sert çelikten imal edilip, su geçirmez özelliktedir.

Son zamanlarda çevresel koşulların kötüleştiğinden şikayet etmek bir yana, bu durumla baş etmek için tercih edilmesi gereken enerji kaynakları güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjiler olmalıdır. Güneş enerjili aydınlatma sistemlerinin fiyatlarına örnek vermek gerekirse, küçük enerjili fakat dekoratif görünüm için en çok tercih edilen çimen lambalarının tanesini 15-20 TL arasında bulmak mümkünken, daha yüksek aydınlatmalı sistemlerde fiyatlar 100 TL’den itibaren yükselebilir. Bu fiyatlar herhangi bir monte ve kablo döşemesi gerektirmediğinden gerçekten son derece uygundur. Ayrıca cihazların kullanım kolaylığı ve uzun ömürlü olması gibi ayrıcalıklar da düşünüldüğünde diğer elektrikli sistemler yerine güneş enerjili aydınlatma sistemlerinin tercih edilme oranı artacaktır.

Güneş enerjili lambalar gibi güneş enerjisini kullanan diğer cihazlar da aynı mantıkla çalışır ve cihazın büyüklüğüne göre içinde kullanılan akünün değişimiyle sonsuz ömre sahip olması sağlanır. Çevreye daha az zarar vermek, daha az maliyetle daha avantajlı ürünler kullanmak, daha uzun ömürlü ürünler kullanarak maliyeti amorti etmek ve faturalar gibi ek ödemelere ihtiyaç bırakmayan ürünleri kullanmak için ısıtma, aydınlatma, elektrik enerjisi üretme gibi ihtiyaçları karşılamak için güneş enerjili sistemleri tercih etmek çok daha kullanışlıdır.

1 Yorumlar

necati:
11/04/2020, 02:15:08 AM
Yanıtla Button

bu konuyla bana bilği verirmisiniz

Bir yorum yaz