Güneş Enerjisi Fiyatları

Yazar solar 07/09/2018 0 Yorumlar Güneş Paneli,

Güneş Enerjisi Fiyatları

Çevrenin günden güne kirlenmesi ve küresel ısınmanın çok ciddi düzeyde artış göstermesi gibi durumlar artık enerji sistemlerinde de tükenebilir ve doğaya zararlı kaynaklar yerine alternatif enerji kaynakları kullanımına yönlenmeyi sağladı. Yenilenebilir enerji kaynakları olarak adlandırılan başta güneş ve rüzgar enerjisi olmak üzere daha birçok kaynak var ve bunlar yenilenebilir olmasının yanında çevreye de olumsuz etkileri olmayan seçenekler. Bu nedenle güneş enerjisi sistemlerine olan ilgi de arttı ve insanlar kömür, mazot gibi fosil yakıtların yerine ev ve ofislerinde, bağ evlerinde, karavan ve teknelerde hatta fabrika, okul ve alışveriş merkezlerinde de kullanılarak yaygınlaştı.

Güneş enerji sistemleri temel olarak çatılarda görmeye alışık olduğumuz sayısı ihtiyaca göre değişebilen güneş panellerinden oluşur. Güneş panelleri aynı zamanda fotovoltaik paneller olarak da adlandırılır. Güneş panellerinden elde edilen enerjinin kullanıma sunulmasını sağlayan ekipmanlar da vardır. Akü, inverter, bunlar arasındaki bağlantıları sağlayan kablolar ve bağlantının on-grid veya off-grid olması güneş enerjisi fiyatları yansıyan başlıca etmenlerdir.

 

enerjim-gunesten-fiyatlari   Güneş enerji sistemlerinin maliyeti, kendi elektriğini üretip elektrik faturası masrafından kurtulmak isteyenler için gerçekten de oldukça hesaplıdır. Çünkü güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması için çeşitli devlet teşvikleri de vardır ve bunlar sayesinde herhangi bir lisansa dolayısıyla lisans çıkartmak için ihtiyaç olan ek harcamalara da gerek kalmamaktadır. Evlerde, karavan ve teknelerde yaygın olarak kullanılan güneş enerji sistemleri hem hesaplı hem de sonsuz kullanım sağladığından başlangıç maliyeti göze alınarak kısa süre içinde kendini amorti edeceği bilinmelidir.

Güneş enerji sistemleri güneş panellerinin sayısı ve kapasitesi, kullanılacak akü tipi ve kapasitesi, kullanılacak inverter çeşidi ve kapasitesi özelliklerine göre oldukça geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Öncelikle güneş panellerinin maliyetlerinden başlayarak açıklamak gerekirse, güneş panellerinin de normal ve yarı esnek olan tiplerinden bahsetmek gerekir. En basitinden birkaç günlük çadır kampı yapmak ve elektrik ihtiyacıyla ilgili bir sorun yaşamak istemiyorsunuz. Bu durumda son derece kullanışlı olan hafif ve taşınabilir yarı esnek güneş panellerinden alıp, şarj ve ışık için gereken ihtiyacınızı rahatça karşılayabilirsiniz. Yarı esnek paneller (10W) 70 TL gibi çok cazip fiyatlardan başlar; tabii bu da panelin kapasitesine göre gittikçe artar. Esnek güneş panellerin 80W, 100W,  150W gibi seçenekleri bin lira ile 3 bin lira arasında değişkenlik gösterir.

Bunun yanı sıra taşınabilir olmasına gerek duyulmayan, monteli güneş panellerinden bahsedecek olursak televizyon, mini buzdolabı, aydınlatma gibi ihtiyaçları da karşılamaya yetecek kadar enerji üretilmesini sağlayan bir adet güneş paneli (100W) ortalama 450 liradan başlar. Kişinin talebine göre ihtiyaç fazlası elektrik de üretilip, aküde depolanabilir veya şebeke verilerek kar etmesi sağlanabilir. Tarım arazilerinde damla sulama sistemlerinde veya fabrikalarda kullanılan güneş enerji sistemlerinde genellikle şebekeye verilerek karlı ve çevreci bir yatırım yapmak mümkün olabilir. Fotovoltaik panellerin kapasitesi 200W, 300W’a kadar çıktıkça güneş sistemlerinin fiyatları (200W’lık 3 adet gibi) 5 bin liraya kadar çıkabilir. Güneş enerjisi fiyatları bir fabrika ya da okul söz konusu olduğunda elbette daha çok panel kullanımı gerektireceğinden maliyeti 80-90 bin liraya kadar dahi çıkabilir. Zaten bu tip 1MW ve üzerindeki güneş panelleri lisans alma zorunluluğuna dahil olduğundan, lisans ücreti de maliyete eklenir.

Güneş enerji sistemlerinin ana ekipmanlarından bir diğeri olan inverterlar da farklı kapasitelerdedir. Güneş paneli ve akünün gücüne uygun seçilmesi gereken inverterlar doğru akımdan alternatif akıma dönüştürerek cihazların kullanımını sağlar. Genellikle bir evin ihtiyacı olan yani televizyon, beyaz eşyalar, aydınlatma, şarj, mikrodalga fırın gibi cihazların tümünü rahatlıkla kullanılmasını sağlayan 4000W kapasiteli inverterlar vardır. İnverter kapasitesini belirlerken güneş enerji sisteminin bulunduğu alandaki günlük enerji tüketiminin hesaplanması gerekir. 4000W kapasiteli inverter fiyatı ortalama 2 bin 500 liradır. Daha küçük alanlar için daha hesaplı ve küçük kapasiteli inverterlar da tercih edilebilir. Ayrıca inverterlar da tam sinüs ve modifiyeli ve şebekeye bağlı ve bağımsız olmak üzere farklı gruplara ayrılır. Tam sinüs inverter fiyatları, modifiyeli sinüs inverterlara göre daha yüksek fiyatlı olsa da daha kullanışlı ve avantajlıdır.

Güneş panelleri ve inverter dışında güneş sistemi fiyatları akü tipi ve kapasitesine göre değişiklik gösterir. Güneş panellerinden üretilen elektriğin depolandığı kısım olan aküler jel akü ve kurşun asit akü olmak üzere farklı türde olabilirken, güneş enerji sistemlerinde genellikle jel aküler kullanılmaktadır. Derin deşarj ömrü çok uzun olan ve kurşun asit akülere göre çok daha kullanışlı, sorunsuz olan jel aküler ortalama bir evin ihtiyacı için 8 ile 12 adet tercih edilebilir. Kapasitesine göre değişen akülerin ortalama fiyatları 250 liradan 3 bin liraya kadar değişkenlik gösterir.

Güneş enerjisi fiyatları ana ve yan ekipmanların kapasitesi kadar adedi ve elbette marka kalitesine göre de değişkenlik gösteriyor. Fosil yakıtlara göre çok daha çevreci, hesaplı ve tükenme ihtimali olmayan bu enerji kaynaklarının zaman içinde daha da yaygınlaşması bekleniyor.

 

 

Bir yorum yaz