Saf (Tam) Sinüs İnverter Nedir?

Saf (Tam) Sinüs İnverter Nedir?

Yazar solar 10/08/2018 2 Yorumlar Güneş Paneli,Solar İnverter,

Saf Sinüs İnverter Nedir?

Temel olarak inverter tanımı doğru akımı, cihazlarda kullanılabilir olan alternatif akıma çevirmeye yarayan cihaz şeklinde yapılabilir. Yani, elektrik üretiminin söz konusu olduğu hemen her sistemde, elektrik akımını kullanılır hale getirmeyi sağlayan cihazlar inverterlardır. Akımı nerden aldıklarına göre off grid ve on grid olarak iki grupta incelenebildikleri gibi inverterlar çalışma prensibi ve verimlilikleri gibi farklardan ötürü iki grupta incelenir. Bunlardan bir tam sinüs inverter da denilen saf sinüs inverter iken, diğeri modifiye sinüs inverterdır.

Bu iki inverter çeşidinin birbirinden ayıran başlıca özellik, ürettikleri sinüs dalgasındaki farklılıktır. Modifiye sinüs inverterlarda kare dalga üretilirken, tam (saf) sinüs inverterlarda sinüs dalga formundadır. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse, günlük hayatta kullanılan elektriğin sağlandığı şebekelerden binalara ulaşan alternatif akım sinüs dalga formundadır. Bu nedenle saf sinüs inverterlar şebeke ile benzer dalga formu sayesinde modifiye sinüs inverterlara göre daha avantajlıdır. Çünkü sinüs dalga formunda voltaj dalgalanmaları aniden değil, yumuşak iniş ve çıkışlar şeklinde gerçekleşir. Dolayısıyla saf sinüs inverterlar sinüs dalga ürettikleri için doğru akımdan alternatif akım elde ederken şebekeden alınan akım prensibiyle neredeyse aynı olduğundan, cihazlarda daha az sorunlu ve daha yüksek verimle çalışma sağlar.

Tam (Saf) Sinüs İnverterın Kullanım Alanları Neler?

Tam (saf) sinüs inverterlar yaygın olarak güneş enerji sistemlerinde kullanılırlar. Fosil yakıtların doğaya ve geleceğe verdiği zararların ve yenilenebilir enerji kaynaklarının daha doğru bir seçim olduğunun fark edilmesi üzerine özellikle güneş enerjisi kullanımı çok yaygınlaştı. Güneş enerjisi ekonomik, çevreci, kar sağlayabilen çünkü maliyeti de çok fazla olmayan bir enerji sistemidir.

Güneş enerji sistemlerinde üretilen ısı enerjisinin elektriğe dönüştürülmesi, bu elektriğin de evlerde, karavan ve teknelerde, fabrikalarda, tarım alanlarda birçok amaçla kullanılabilmesini mümkün kılan başlıca saf sinüs inverterdır. Güneş enerjisi sistemlerinin kurulu olduğu tarım alanlarındaki sulama sistemlerinde, fabrikalarda, binalarda, tekne ve karavanlarda elektrik ve sıcak su ihtiyacı karşılanmasında çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Inverterlar ayrıca klimalarda, otomobil elektrik sistemlerinde kısacası alternatif akım ve enerji tasarrufunun elde edilmek istendiği her yerde kullanılabilirler.

Tam (Saf) Sinüs İnverter Faydaları Nelerdir?  

Tam sinüs inverter çalışırken daha yüksek güce ihtiyaç duyan cihazlar için çok verimlidir. Saydığımız bu alanlarda güneş enerjisiyle çalışan televizyon, bilgisayar, aydınlatma sistemleri, beyaz eşyalar ve diğer elektronik aletlerin çalışma verimini artırır. Örneğin bir güneş enerjisinin sağladığı elektrikle çalışan müzik seti, bilgisayar ya da televizyonda modifiyeli tam sinüs inverter kullanıldığında görüntü ve ses kalitesinin tam sinüs inverter kullanımına kıyasla çok daha düşük olduğu görülür. Bunun yanı sıra tekne ve karavanlarda sıklıkla kullanılan mikrodalga fırınlarda daha sessiz, daha hızlı ve soğuk çalışma mekanizması sağlar. Bu tip durumlar diğer elektronik cihazlar için de söz konusu olabilir.

Saf sinüs inverter faydaları arasında yalnızca ses ve görüntü kalitesini yani elektronik aletlerin daha verimli çalışması değil ayrıca sistem mekanizması için daha hesaplı ve risksiz olması da bulunmaktadır. Tam sinüs inverter güneş panellerinden gelen doğru akımı alternatif akıma çevirirken gerilim değerlerinin iniş çıkışlı olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu gerilim değerlerini en iyi şekilde ayarlamayı sağlayan ve enerji sisteminin diğer ekipmanlarının da bozulma, arızalanma, çabuk yıpranma gibi durumlarının önüne geçer.

Tam sinüs inverterların bu avantajlarının hepsi harmonik bozulma oranın çok düşük olmasını ve şebekedeki elektrik gibi temiz gücü sağlayan çıkış dalga formunun sinüs dalgası olması sayesinde mümkün olur.

En Kaliteli Tam Sinüs İnverter

Bir tam sinüs inverterın kalitesi elbette malzemesi olduğu kadar verimliliği, fiyat ve performansıyla belli olur. Piyasada yapılan araştırmalar sonucunda en kaliteli inverter markaları arasında Solaredge, Fronius, Solax Power, SMA ve ABB gibi markalar 2017 yılında en çok tercih edilenler olmuş. Bu markalar on grid inverterlar için çok verimli ve çok kullanışlı ürünler üretmektedir. Ayrıca on grid off grid ayrımı olmaksızın genel olarak inverter kalitesini kanıtlamış ve piyasada epey tanınmış hale gelen inverter markaları arasında Tommatech, Mexxsun, Linetech, Solarway gibi isimler de yer almaktadır. Yerli üretim inverter markası olarak en fazla talep gören Eese markasıdır.

 

2 Yorumlar

HASAN AYBARS:
05/01/2019, 10:46:00 AM
Yanıtla Button

teşekkürler yararlı bilgi

İhsan:
08/08/2021, 07:39:23 PM
Yanıtla Button

Rüzğar türbünü sisteminde akü gereklimi kullanılacak yer hobi bahçesi altı adet lamba bir adet mini buzdalabı lambalar aynı anada yanmaya bilir ikisi ücü yansa dolap çalışsa yeterli benim için bunun icin gerekli malzemeleri sizden temin edebilirmiyim tabikide maliyet önemli

Bir yorum yaz