İnverter Nedir? İnverter Ne işe Yarar ?

İnverter Nedir? İnverter Ne işe Yarar ?

Yazar solar 18/02/2018 0 Yorumlar Solar İnverter,

İnverter  Nedir? İnverter Ne işe Yarar ?

İnverter , akü gücünü (DC) daha yüksek gerilimin alternatif akımına (AC) dönüştüren bir cihazdır. Bu, invertörlerin çoğu, şebeke dışı güneş tesisatlarında yaygın olarak kullanılan bir takım akü banklarıyla birlikte kurulur ve kullanılır anlamına gelir.

Derin devirli aküler ( Jel akü, Stasyonel akü ) , isteğe bağlı olarak kullanmak için gücü depolayan, şebekeden bağımsız invertör elektrikli bir elektrik sisteminin kalbidir. Bir aküden elektrik çekmek için en basit yol, akünün nominal geriliminde doğru akımdır. (DC).Örneğin, araç radyosunda 12 volt DC (12V DC), araç aküsü ile aynı voltaj kullanılıyor.

Çoğu şebeke dışı elektrik sistemi (elektrik şirketinden elektrik almayan), ışıklar gibi basit yükleri çalıştırmak için 12 volt DC gç kullanır. (Herhangi bir elektrik enerjisi tüketimine bir yük adı verilir.) Bu tür sistemler genellikle düşük gerilim DC sistemleri olarak adlandırılır. 12 voltluk bir DC sistemi ile çalışan, elektrikli farların, eğlence sistemlerinin, dizüstü bilgisayarların ve araç aküsünden çalıştırılabilen diğer cihazların avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bununla birlikte, elektrikli aletler, mutfak aletleri veya büro makineleri, “ev tipi” elektrik üreten bazı cihazların veya AC akımın yardımıyla çalıştırılamaz. Türkiye ‘ de , 230 volt alternatif akım (230 V AC) standarttır. Birçok ülkede 230 Volt AC 50Hz normudur.

Standart cihazlarınızı çalıştırmak için bir alternatif motorla çalışan bir jeneratördür. Çalıştırın ve çalıştığı sürece (gürültüyle), cihazlarınızı ve araçlarınızı kullanabilirsiniz. Ancak kapattığınız anda ya da yakıt bittiğinde elektrik durur.

Alternatif bir alternatif, inverterlerden akülerle 220/230 V AC üretmektir. Bir invertör kullanarak akü gücünü (DC) daha yüksek gerilimin alternatif akıma (AC) dönüştürürsünüz. DC-AC dönüştürücüleri uzun bir süredir dolaşmaktadır. Başlangıçta bu dönüşüm sürecindeki enerji kaybı çok yüksek: erken invertörlerin ortalama verimliliği yaklaşık% 60 civarında gerçekleşti. Başka bir deyişle, 60 watt’lık bir ampulü çalıştırmak için 100 watt’lık bir akü gücü çekmeniz gerekir.

İnvertörleri inşa etmenin yeni bir yolu 1980’lerin başında tanıtıldı. Bu tamamen katı hal invertörler verimliliği % 90’a yükseltti. İlk modelleri olan DR1512, 1984 yılında tanıtıldı ve binlerce “ilk doğan” dünyadaki her köşede hala güçlü oluyor.

Trace invertörlerin güvenilirliğinin anahtarı, tasarımlarının zarafetidir (Trace, daha sonra Xantrex tarafından satın alınmış ve daha sonra Schneider Electric tarafından satın alınmıştır). Pillerin DC voltajını (genellikle 12 veya 24V DC) AC’ye dönüştürmek için sofistike bir Alan Efekti Transistörü (FET) devresi kullanıyorlar. Ortaya çıkan düşük voltaj AC sonra daha yüksek bir gerilim, genellikle 220 veya 230V AC dönüştürülür. Tüm güç şekillendirmesi – AC’ye dönüştürme – ve dalga şekli şekillendirme transformatörün alçak gerilim tarafında gerçekleşir.

Bir uyarı notu: elektrik şebekesine bağlandığında elektrik tüketimi konusunda rahat olmak kolaydır. Ödeyebildiğiniz sürece düşünce gider, şebekede muhtemelen elektrik tükenmez. Bununla birlikte, bir akü  ile, elektrik gücü miktarı sınırlıdır. Aküleri / pilleri bitirmek istemiyorsanız, elektrik tüketiminizi hesaplamanız ve izlemeniz gerekir.

Bir yorum yaz