Rüzgar Enerjisi Nedir? Rüzgar Türbini Nedir ?

Yazar solar 18/02/2018 0 Yorumlar Rüzgar Türbini,

Rüzgar Enerjisi Nedir?  Rüzgar Türbini Nedir ?

Rüzgar enerjisi, dinamik, görünmez bir kaynaktır - hareket halindeki bir hava kütlesi içinde bulunan enerji. Eski kültürlerdeki basit rüzgarla çalışan makinelerle tahıl öğütülmesinden modern elektrik üreten cihazlara kadar rüzgar uzun zamandır  bizim için çalışıyor.

Rüzgar, kübik bir enerji kaynağıdır. Rüzgar hızı arttıkça, mevcut güç, kübik olarak artar. Bu, daha yüksek rüzgar hızlarına erişmek önemli olduğu anlamına gelir. Yüksek rüzgar gücüne ulaşmak için daha yüksek kule gereklidir.  Türbin veya kule tipine bakılmaksızın, bir rüzgar jeneratörünün performansını artırmak için denenmiş ve gerçek, güvenilir bir yol daha ilerlemektir. Ve rüzgar enerjisindeki en yaygın hata kısa bir kulede bir türbini konumlamaktır.

Bir rüzgar türbininin süpürme alanı, enerji üretimini belirleyen ikinci en önemli faktördür (rüzgar kaynağının kendisinden sonra). Bıçaklar tarafından "süpürme " daire toplayıcı bölgedir. Küçük bir alanından büyük miktarda enerji almak mümkün değildir. Betz teoremi, enerjiyi yalnızca çok yavaşlatmaya başlamadan önce rüzgarın yaklaşık% 60'ını alabildiğimizi ve aslında performansı düşürdüğümüzü söylüyor. Gerçek dünyada, iyi tasarlanmış makineler bunun yaklaşık yarısını elde edebilir.

Türbinler oryantasyon, üretme modu ve diğer karakteristiklerle bölünebilir. Yatay eksenli rüzgar türbinleri en yaygın ve etkin yönlendirmedir.  Dikey eksenli rüzgar türbinleri ilk başta olmayanlara hitap edebilir, ancak makinelerin ve şirketlerin performans ve ömrünü hayal kırıklığına uğratmaya devam  ediyor.

Üreten cihazlar genellikle üç kategoriden birine girer. Çoğu ev ölçekli türbinler, bakır telin sabit sargısı ve bunlardan geçerek dönen mıknatıs gruplarını içeren kalıcı mıknatıslı jeneratörleri (PMG'ler) kullanır. Bazı eski makinelerde alternatörün dönen bölümünde elektromanyetizma oluşturmak için az miktarda rüzgar enerjisi kullanan yara alanı alternatörleri kullanılır. İndüksiyon motor / jeneratörler geleneksel endüksiyon motorları kullanır, ancak rüzgar onları elektrikten elektrik üretmeye götüren normal çalışma hızlarının ötesine ittirir.

Konut tipi rüzgar enerjisi sistemleri için üç temel kule türü kullanılır. Bağımsız kuleler en pahalıdır, ancak çok yakın çevrede kurulabilirler ve belki de kurulum ve bakımı en güvenli yöntemlerdir. Yatırma kuleleri, tüm bakım ve onarımların yerde yapılmasına izin verir, ancak kurulum ve kullanım için geniş bir açık alan gerektirir. Sabit kafalı kuleler, eğilmeyen kafes ve kutup stillerini içerir ve kurulum ve servis için tırmanılmalıdır. Bunlar genellikle en düşük maliyetlidir ve kurulum için ılımlı bir alana ihtiyaç duyarlar.

Bir rüzgar enerjisi sistemi, sadece rüzgar jeneratörü ve kuleden çok daha fazlasıdır. Ayrıca, iletim kablosu, elektronik kontroller, depolama veya yedekleme isteniyorsa piller, ev AC veya şebeke bağlantısı için bir invertör, ayrıca ölçüm, aşırı akım koruması ve diğer standart elektrik bileşenleri gereklidir. Uyumluluk ve işlevsellik için tüm uygun bileşenler seçilmelidir - rüzgar enerjisi üretmek için komple bir sistem gerekir.

 

İlginizi Çekebilir;   Rüzgar Türbini Nasıl Yapılır? 

Etiketler: rüzgar türbini

Bir yorum yaz