Evde Elektrik Üretimi- Ev Tipi Güneş Enerjisi Fiyatları

Evde Elektrik Üretimi- Ev Tipi Güneş Enerjisi Fiyatları

Yazar solar 09/11/2018 0 Yorumlar Güneş Paneli,Jel Akü,Solar İnverter,

Evde Elektrik Üretimi- Ev Tipi Güneş Enerjisi Fiyatları

Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde evde elektrik üretimi için güneş enerjisinden faydalanılıyor. Hatta diğer ülkelerde güneş enerjisi sistemleri bizimkinden epey ileri seviyede. Yurtdışındaki konutların çatılarına döşenmiş olan kiremit çatılar evin elektrik ihtiyacını sağlarken, son derece estetik bir görünüm sunarak ekonomik ve konforlu bir yaşam sürmeyi de sağlıyor. Aslında bu uygulama Türkiye’de de var fakat fiyatlar güneş enerji panelleri kadar hesaplı olmadığından çok yaygın kullanılamıyor.

Güneş enerji panelleri sayesinde elektrik üretimi aylık elektrik faturası derdini ortadan kaldırırken aynı zamanda çevreci bir kullanım da sunuyor. Güneş enerjisi sonsuz bir kaynak olduğu için tükenmesi gibi bir durum da söz konusu olmadığından kullanılan ekipmanların ömrü tükenene kadar sorunsuz faydalanılabiliyor.

Güneş enerjisiyle evde elektrik üretimi özellikle müstakil konutlarda çok işe yarıyor. Yeni gelişmeye başlayan bir yerleşim beldesi, çiftlik evi, bağ evi gibi yerler düşünüldüğünde; altyapı çalışmaları yoksa elektriksiz kalmak kaçınılmaz oluyor. Bu durumda elektrik olmayışı konforu bozacağından, bu durumu ortadan kaldırmak için konutlara ev tipi güneş enerji sistemi kurulumu yapılıyor. Üstelik sadece şebeke bağlantısı olmadığı zamanlarda değil, şebekeye bağlı olarak hibrit güneş enerji panelleri de kullanılabiliyor. Böylece kişiye sunulan kullanım alanı da genişleyerek, elektrik üretiminden gelir elde etmek dahi mümkün oluyor.  Ev tipi güneş enerjisi fiyatları da çok ucuz.

Evler için Ucuz Güneş Enerji Sistemi

Peki, gittikçe daha yaygın kullanılan, yenilenebilir enerji sistemlerinin başında gelen güneş enerjisi kurulumu için neler gerekiyor? Evler için ucuz güneş enerji sistemi kurulumu için öncelikle gerekli ekipmanlara göz atmakta fayda var. Güneş paneli, akü, inverter, şarj kontrol cihazı, solar kablolar…Bu ekipmanların kalitesi, markası, inverter ve güneş panellerinin cinsi evde güneş enerjisi kurmanın maliyetini doğrudan etkiliyor.

Evler için ucuz güneş enerji sistemi kurmak isteyenler başlangıç maliyetinin düşük olması ikinci kalite panel kullanımı, monokristal yerine polikristal güneş paneli tercihi, tam sinüs inverter yerine modifiye sinüs inverter seçimi gibi durumlarla mümkün oluyor. Fakat güneş enerji sisteminde bu şekilde bir tercih yapılarak ne kaybedilir veya ne kazanılır?

Bunun cevabı oldukça basit. Güneş panellerinin verim garantisi 10 yıl boyunca %90, 25 yıla kadar %80 şeklinde veriliyor. Fakat ikinci kalite güneş paneli kullanıldığında bu sürenin daha kısa olması, birinci kalite panele göre aynı güneşlenme süresine sahip olmasına rağmen daha düşük verimle elektrik üretmesi gibi ihtimaller artıyor. Diğer yandan polikristal ve monokristal güneş panelleri arasında da yaklaşık %10’a yakın verim farkı bulunuyor. Dolayısıyla daha ucuza mal etmek için yapılan bu tarz seçimler aslında sistem verimini düşürerek güneş enerjisinden elektrik üretimi avantajını da kısıtlamış oluyor.

Aynı şekilde inverter cihazları için de bu durum geçerli. Tam sinüs inverter ve modifiye sinüs inverter de üretilen elektriğin kullanılacağı cihazların düzgün ve arızasız çalışmasını etkiliyor. Örneğin evdeki cihazlar televizyon, uydu alıcı, aydınlatma sistemi, cep telefonu şarjı gibi cihazlarsa modifiye sinüs inverter kullanımında sakınca yok fakat buzdolabı gibi diğer beyaz eşyalarda da fırın, elektrik süpürgesi gibi ev aletlerinde de kullanım sağlanacaksa cihazların motorunu yakmamak adına tam sinüs inverter kullanımı gerekiyor.

Daha hesaplı olması için verimin daha düşük olacağı böyle seçimler yapmak yerine baştan yatırım maliyeti için doğru bir bütçe çıkarmak daha avantajlı olacaktır. Bunun için de güneş enerji panelleri satışı, montaj ve kurulumu yapan firmalardan iyi araştırma yapılmalıdır.

Ev Tipi Güneş Enerjisi Fiyatları

Güneş enerji sistemi ekipmanlarının satışı ve kurulumunu üstlenen firmalar tarafından ev tipi güneş enerjisi fiyatları paket şeklinde sunulabiliyor. Bu durumda sistem ekipmanlarını tek tek almak yerine paket sistemler daha hesaplıya gelebiliyor. Ev tipi güneş enerjisi fiyatları güneş panellerinin döviz kurlarına bağlı olması nedeniyle değişken olabiliyor. Fakat özellikle şebeke bağlantısı olmayan yerlerde, elektrik hattını döşemeye çalışmak için harcanacak 30-40 bin TL’nin yanında, belki de daha uygun fiyata kendi elektriğinizi üretmeye sağlayacak ev tipi güneş enerji sistemi kurabilirsiniz.

Ev tipi güneş enerjisi fiyatları, elde edilecek elektrik miktarına göre de farklılaşıyor. Ev için 1 kW, 3 kW, 5 kW, 10 kW gibi birçok farklı güçte güneş enerji sistemi kurulabiliyor. Evin ihtiyacı olan elektrik miktarı ne kadar artarsa, panel sayısı ve gücü de aynı şekilde artıyor. Ortalama bir evin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek olan 3 kW ev tipi güneş enerjisi fiyatları hakkında örnek vermek gerekirse yaklaşık fiyatlar olmaklar beraber şu şekildedir:

12 adet 24 V 250 W güneş paneli (750 TL x 12)

1 Adet 48VDC 5000VA/4000W Tam Sinüs İnverter/Şarj Cihazı (3.000 TL)

8 Adet 12V 143 Ah Solar Akü (2.300 TL)

2 Adet Şarj Kontrol Cihazı 30A-48 (500 TL x 2)

6 Adet MC4 Konnektör Seti – Tekli Bağlantı – 1 Dişi 1 Erkek (50 TL x 2)

1 Adet Kırmızı Solar Kablo / 1 Adet Siyah Solar Kablo 6mm (30 metre)

Bu sistemde sadece ekipman maliyeti 14 bin TL’ye yakın çıkmaktadır. Fakat montaj, kurulum ve çeşitli veri ve belge harcamaları ile beraber 20 bin TL’ye kadar çıkabilir.

 

 

 

 

Bir yorum yaz