Modifiye Sinüs İnverter Neleri Çalıştırır?

Yazar solar 14/08/2018 5 Yorumlar Solar İnverter,

Modifiye Sinüs İnverter Neleri Çalıştırır?

Modifiye sinüs inverter, tam sinüs inverterlerin çalıştırdığı televizyon, bilgisayar, çamaşır makinesi, tost makinesi gibi küçük ev aletleri, buzdolabı gibi hemen hemen tüm elektronik cihazları çalıştırır. Özellikle yat ve karavanlarda sıkça tercih edilen modifiye sinüs inverterlardır. Çünkü fazla maliyetli olmadan bu araçlarda da aşırı enerji ihtiyacı olan cihazlar da olmadığı için beklenen fiyat performansı rahatlıkla sağlayabilirler. Aydınlatma ve cihazları şarj etme amacıyla da modifiye sinüs inverterlar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Bu inverter çeşidini kullanırken bilinmesi gereken ilk çalışma anında çok yüksek enerjiye ihtiyaç duyan cihazlarda sorun ve arıza yaratabilmesi veya hiç çalıştırmamasıdır. Bu nedenle inverterın hangi cihaz için kullanılacağına bakılarak doğru inverter seçimine karar verilmesi çok önemlidir. Aksi durumda yaşanan sorunlar cihaz motorlarının yanmasına kadar gidebilir.

Modifiye Sinüs İnverter Nedir?

Doğru akımı alternatif akıma çevirmeyi sağlayan cihazlar inverter olarak adlandırılır. Yenilenebilir enerji sistemlerinde üretilen elektriğin kullanıma uygun hale gelmesini sağlayan inverterler bu sistemlerin en önemli parçalarıdır. Ürettikleri dalga formuna göre isimlendirilen inverter çeşitleri temel olarak tam (saf) sinüs ve modifiye sinüs olarak iki gruba ayrılır. Bu iki mekanizma arasındaki fark; tam (saf) sinüs inverterların sinüs dalgası üretmesi, modifiye sinüs inverterların ise kare dalga üretmesidir. Modifiye sinüs inverterler saf sinüstekilerin aksine gerilimin ani artış ve azalışını tolere etmede çok başarılı değildir. Polaritenin değişmeden önce 0 Volt’ta kalması ve faz açısının ani değişimlere maruz kalması söz konusudur.

Bu sinüs dalgalarının farklı olması cihazların sağladıkları verimi de etkiler. Saf sinüs inverterların kullanımı çok daha yüksek verim sağlarken daha pahalıdır. Modifiyeli sinüs inverterlar biraz daha düşük verimli olmalarına rağmen daha hesaplı fiyatlara sahiptir. Tam sinüs inverterin çalıştırdığı birçok cihazı modifiyeli sinüs inverter da çalıştırır.

Modifiye Sinüs İnvertörden hangi cihazlar düzgün şekilde çalışmaz?

Aslında tam sinüs inverter ve modifiyeli sinüs inverter cihazları arasındaki verim farkı çalışabildikleri güç kaynaklı değildir. Yani her ikisinde de aynı voltaja sahip inverterlar bulmak mümkündür ancak en başta da belirttiğimiz gibi ürettikleri sinüs dalgası formunun farklılığından kaynaklanır. Modifiyeli sinüs inverterın ürettiği kare dalga tek harmonik çoklu sinüs dalgasıdır. Dolayısıyla 60 Hz modifiye sinüs dalgası üretilirken harmonik frekansları 3 (180 Hz.), 5(300 Hz) ve 7 (420 Hz.) gibi olacaktır. İşte cihazlarda sorunlara yol açabilen durum da bundan kaynaklanmaktadır. Çünkü üretilen kare sinüs dalgasındaki yüksek frekanslı harmonik içerik, düşük frekanstaki güç faktörü iyileştirici kapasitörler ve filtre kondansatörlerinde meydana gelen empedans düşüklüğü nedeniyle aşırı yüklenmeye neden olur. Aynı zamanda mikrodalga ve motorlarda daha yüksek ısıya da neden olur. Bu nedenle ilk çalışmada yüksek enerji ihtiyacı olan cihazlarda modifiyeli sinüs inverterların tercih edilmemesi gerekir.

Bu cihazlar şu şekilde sıralanabilir:

Fotokopi makineleri, lazer yazıcılar, manyeto optik sabit sürücüler,

Cihazlarda yer alan dahili saatler,

Hız ve mikroişlemci kontrollü dikiş makineleri,

El tipi elektrikli cihazlarda kullanılan bataryalar için şarj cihazları,

Yüksek yoğunluklu deşarj Metal Halide lambalar,

Duman dedektörü, el feneri, jilet ve gece lambası, tavan fanı,

Alarmlı saat, saatli radyo, VCR, kahve makinesi, mikrodalga fırın, ekmek makinesi,

Mikroişlemci kontrollü fırınlar…

Bu cihazların kimi modifiyeli sinüs inverter ile hiç çalışmaz ya da çalıştırılmaya zorlandığında cihazların hasar görmesi söz konusu olur. Bu konu hakkında en doğru bilgi cihaz üreticilerine danışılarak alınmalıdır. Ayrıca modifiyeli sinüs inverterlar ile çalışan televizyon, müzik seti gibi cihazlarda arıza ve hasar gibi sorunlar oluşmasa da bunlarda da ses ve görüntüde kalite düşüklüğü söz konusu olabilir. İnverter seçimi yaparken tüm bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

 

5 Yorumlar

ALİ TOKA:
15/08/2019, 08:15:09 PM
Yanıtla Button

Modifiye edilmiş INVERTER çok doğru frekansla akım verilmeyecek

Nadir Kadir Puloğlu:
16/01/2020, 11:41:36 AM
Yanıtla Button

Çok güzel ve doyurucu anlatmışsınız, teşekürler.

özgür öner:
12/04/2020, 02:05:09 AM
Yanıtla Button

Teşekkürler. Güzel anlatım olmuş. Elinize sağlık. Elektrikli el aletlerini çalıştırmak için tam sinüs inverter mı gerekiyor. Ya da gücü daha yüksek modifiye inverter (dekupaj testere, planya,taşlama..vb) aletleri çalıştırabilir mi?

İlker Özcan:
24/04/2020, 06:22:07 PM, Soru
Yanıtla Button

Merhaba genel anlamda buzdolabı TV gibi cihazları çalıştırmak için 1000 v tam sinüs inverter mi yoksa 2000/2500 v modifiye sinüs inverter mi tavsiye edersiniz

İlker Özcan:
24/04/2020, 06:22:07 PM, Soru
Yanıtla Button

Merhaba genel anlamda buzdolabı TV gibi cihazları çalıştırmak için 1000 v tam sinüs inverter mi yoksa 2000/2500 v modifiye sinüs inverter mi tavsiye edersiniz

Bir yorum yaz