Şarj Kontrol Cihazları (Şarj Regülatörleri)

Göster:
Sırala:

12 VOLT 3A Solar Şarj Regülatörü

güneş paneli şarj kontrol cihazı 12 volt 3 ah1. Şarj regülatörü kendini 12V sistem voltaj için otoma..

62,67TL

Güneş Paneli-Solar Şarj Kontrol Cihazı 60A PWM

Güneş Paneli-Solar Şarj Kontrol Cihazı 60A PWMÇıkış (V): 12/24V- Çıkış(I): 60A- Ağırlık: 0,57 Kg- B..

700,77TL

JUTA 20 A Solar Şarj Regülatörü - Güneş paneli şarj regülatörü

Güncel Maksimum:30AModel Numarası:CM30Voltaj:12v / 24V otomatik olarak ayarlanırBirim Boyutu:90mm * ..

153,83TL

JUTA YENİ IŞIKLI EKRAN 12 - 24 v 30 A Solar Şarj Regülatörü

12V / 24V - 30 AMPER  Dijital Ekranlı Özellikleri ====================Sistem voltajı ..

199,41TL

MAX MPPT 300W 25 Amper Solar Şarj Regülatörü 12 VOLT

MPPT 300W 25 Amper MPPT Solar Şarj Regülatörü 12V Ana ÖzelliklerAkıllı Maksimum Güç Noktası İzl..

854,59TL

MAX MPPT 600 W 25 Amper Solar Şarj Regülatörü 24V

MPPT 600W 25 Amper MPPT Solar Şarj Regülatörü 24V Ana ÖzelliklerAkıllı Maksimum Güç Noktası İzl..

1.036,91TL

MPPT 3 kW- 60 Amper Güneş paneli Solar Şarj regülatörü 12 - 24 - 48 v

MPPT 3 kW- 60 Amper Güneş paneli Solar Şarj regülatörü• Akıllı Maksimum Güç Noktası İzleme teknoloji..

1.743,37TL

Solar Şarj Kontrol Cihazı PWM 10A LCD Ekranlı

 LCD Ekran- Çıkış (V): 12/24V- Çıkış(I): 10A- Ağırlık: 0,12 Kg- Boyutlar: 120x70x26 mm..

85,46TL

Şarj Kontrol Cihazları (Şarj Regülatörleri)

Şarj Kontrol Cihazı - Solar Şarj Regülatörü

Yazımızda solar şarj kontrol cihazı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşacaksınız. 


Şarj Kontrol Cihazı (Şarj Regülatörü) Nedir? Ne İşe Yarar?

Yenilebilir enerji sistemlerindeki sistem kelimesinin varlığı paneller, akü, bağlantı kabloları, şarj kontrol cihazı gibi tüm parçaların bir bütün haline gelmesinden kaynaklanır. Bu araçlardan herhangi biriyle güneş enerji sistemi oluşturulması düşünülemez. Şarj kontrol cihazlarına aynı zamanda şarj regülatörü de denmektedir. Şarj regülatörü da güneş enerjisi kullanılarak elektrik üretiminde olmazsa olmaz bir parçadır. Şarj kontrol cihazının olmaması aküler için belli bir süre sonra sorun teşkil edeceğinden kullanılması önerilmektedir.

 

Solar Şarj Kontrol Cihazı 

Güneş panellerinden gelen enerjiyi kontrol altında tutarak aküye iletmeyi sağlayan solar şarj kontrol cihazı enerji sisteminin uzun ömürlü olması ve yüksek performans sağlaması açısından çok önemlidir. Güneş enerjisi, güneşin gün içerisindeki konumuna ve hava durumuna göre şekillenerek elektrik üretimi yapar. Bu sırada şarj kontrol cihazları kullanılarak gelen enerjinin doğru şekilde aküye iletilmesini sağlamaktadır.

Diğer adı şarj regülatörü olan bu cihazların ayrıca sistem denetimi yapmak ve akü doluluk derecesini ölçmek olmak üzere iki farklı görevi daha vardır. Yeterli miktarda dolan akünün elektriğinin kesilmesi için şarj regülatörü devreye girecek ve akü sisteminde bozulma meydana gelmesini önleyecektir. Akü şarj kontrol cihazları burada devreye girerek akünün yüksek verimli olmasına, dolayısıyla tüm güneş enerji sisteminin performansının artmasına katkı sağlar.

Solar şarj kontrol cihazları 2Ah ve 150 Ah arasındakiler ve 12V, 24V ve 48V’luk solar şarj regülatörleri olmak üzere iki farklı gruba ayrılmıştır. Bu cihazların seçiminde dikkat edilen bazı hususlar vardır.

 

Şarj Kontrol Cihazı Nasıl Seçilir?

Şarj kontrol cihazlarının seçiminde başlıca kriter elbette güneş enerji sisteminde yer alan panel sayısı ve bunların elektrik üretme gücüdür. Bunun yanında akü kapasitesi ve sayısı da bir başka seçim kriteridir. Piyasadaki şarj kontrol cihazları belli güce kadar PVM, belli seviyenin üstündeki ise MPPT olarak adlandırılmaktadır.

Güneş enerjisi sisteminiz için doğru şarj kontrol cihazını seçmek için PVM veya MPPT şarj regülatöründen hangisini kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekebilir. 400 watt gücündeki güneş panelinde PVM şarj kontrol cihazı ile 300 watt gücündeki MPPT şarj kontrol cihazı aynı enerjiyi sağlar. Ayrıca bu ikisi arasındaki fiyat farkı çok az olmasına rağmen, MPPT daha kullanışlıdır.

Şarj kontrol cihazı nasıl seçilir denince akla ilk gelen bu ayrımı yapmak olmalıdır. MPPT şarj regülatörü genelde 450 watt ve üzeri güce sahip sistemlerde kullanılır.

Akü şarj kontrol cihazı ile doğrudan ilişkili olmalıdır. Yani eğer akü kapasitesi 24 volt ise, şarj regülatörünün de 24 volt olması gerekir. Aksi takdirde akü panelden sağlanan enerjiye yeterli gelmeyecektir.

Şarj kontrol cihazlarının ekranlı ve ekransız seçenekleri de vardır. Akünün verimli çalışması için düzenli olarak voltaj kontrolünün yapılması çok önemli olduğu için aküdeki voltajın anlık izlenmesini sağlayan ekranlı şarj regülatörlerinin yanında ekransız regülatörlerde kişinin multimetre ile ölçüm yapma zahmetine katlanması gerekir.

 

Şarj Kontrol Cihazı Fiyatları

Daha önce de belirtildiği gibi güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji sistemlerinin tümünde kullanılmak zorunda olan şarj regülatörleri enerjinin gücüne göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla bu fiyatı da etkileyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Hız kazandırması ve kolaylık sağlaması açısından ekranlı solar şarj regülatörleri 60 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Daha verimli ve uzun ömürlü akü kullanımı isteyen herkesin şarj regülatörlerini alması gerekir. Artan voltaj değeri ile beraber 400-500 liraya kadar da çıkabilmektedir. 

güneş paneli şarj kontrol, şarj regülatörü