Rüzgar Türbini Şarj Kontrol Cihazları ve Şarj regülatörü Fiyatları| Gezegen Solar

Rüzgar Türbini Şarj Kontrol Cihazı ve Şarj Regülatörü

Göster:
Sırala:

850W 48V Hibrit Şarj Kontrol Cihazı İSTA-BREEZE

850W 48V Hibrit Şarj Kontrol Cihazı İSTA-BREEZE Şarj kontrol cihazı rüzgar türbini ve güneş ener..

1.133,61TL

Hybrid - 650W GÜNEŞ PANELİ VE RÜZGAR TÜRBİNİ AKÜ ŞARJ KONTROL CİHAZI

Hybrid- 650w Güneş Paneli Ve Rüzgar Türbini Akü Şarj Kontrol Cihazı Şarj kontrol cihazı rüzgar ..

956,81TL

İ/HCC 1500W-24V Hibrit Şarj Kontrol İSTA-BREEZE

Rüzgar Türbini 1500 W 24V Hibrit Şarj Kontrol İSTA-BREEZEŞarj kontrol cihazı rüzgar türbini ve güne..

8.164,07TL

İ/HCC 2000W-48V Hibrit Şarj Kontrol İSTA-BREEZE

Rüzgar Türbini 2000 W 48V Hibrit Şarj Kontrol İSTA-BREEZEŞarj kontrol cihazı rüzgar türbini ve güne..

8.164,07TL

Rüzgar Türbini 1000 W 24-48V Şarj Kontrol + Drumpload

Rüzgar Türbini 1000 W 24-48V Hibrit Şarj Kontrol Şarj kontrol cihazı rüzgar türbini ve güneş e..

2.704,02TL

Rüzgar Türbini 1000 W 24V Hibrit Şarj Kontrol İSTA-BREEZE

Rüzgar Türbini 1000 W 24V Hibrit Şarj Kontrol İSTA-BREEZEŞarj kontrol cihazı rüzgar türbini ve güne..

3.088,83TL

Rüzgar Türbini 1000 W 48V Hibrit Şarj Kontrol İSTA-BREEZE

Rüzgar Türbini 1000 W 48V Hibrit Şarj Kontrol İSTA-BREEZEŞarj kontrol cihazı rüzgar türbini ve güne..

3.088,83TL

Rüzgar Türbini 1500 W 24-48V Şarj Kontrol + Drumpload

Rüzgar Türbini 1500 W 24-48V Hibrit Şarj Kontrol Şarj kontrol cihazı rüzgar türbini ve güneş e..

2.704,02TL

Rüzgar Türbini 2000 W 48V Şarj Kontrol + Drumpload

Rüzgar Türbini 2000 W 48V Hibrit Şarj Kontrol Şarj kontrol cihazı rüzgar türbini ve güneş ener..

2.704,02TL

Rüzgar Türbini 800 W 12V-24V Hibrit Şarj Kontrol İSTA-BREEZE

Rüzgar Türbini 800 W 12V-24V Hibrit Şarj Kontrol İSTA-BREEZEŞarj kontrol cihazı rüzgar türbini ve g..

1.747,22TL

RÜZGAR TÜRBİNİ AKÜ ŞARJ KONTROL CİHAZI 500 W

Rüzgar Türbini Akü Şarj Kontrol Cihazı 500 W Bir rüzgar türbini kurmayı düşünüyor ve bu sistemde..

800,81TL

Rüzgar Türbini Şarj Kontrol Cihazı ve Şarj Regülatörü

 Rüzgar Türbini Şarj Kontrol Cihazı

Yolda giderken tepelerde gözümüze çarpan devasa rüzgar türbinleri herkesin gözüne çarpmıştır. Rüzgar türbinlerinden enerji elde etmek tıpkı güneş enerjisinin kullanılması gibi yenilebilir enerji kaynakları arasında en fazla tercih edilen seçeneklerden birisidir. Rüzgar ile elektrik enerjisi üretimi yapılarak belki sadece bir evin elektrik enerjisi belki de küçük bir kasabanın elektrik enerjisi karşılanabilir. Bu tamamen rüzgar türbinin gücüne bağlıdır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi yaparken yalnızca görünen kısımdaki solar paneller değil, akü, inverter, bağlantı kabloları gibi birçok ekipman kullanılır ve rüzgar türbinlerinde de durum aynı böyledir. Akü, şarj kontrol cihazı, şaft, fren sistemi gibi daha birçok ekipmanı bulunmaktadır. Bu ekipmanlar arasından rüzgar enerjisinden elektrik üretimini sağlayan en önemli parça ise şarj kontrol cihazıdır.


Rüzgar Türbini Şarj Kontrol Cihazı Nedir?

Şarj kontrol cihazı enerji sistemlerinde önem arz eden bir kısımdır. Çünkü şarj kontrol cihazının enerji sisteminin ömrünü ve performansını doğrudan etkiler. Kalitesiz bir şarj kontrol cihazı güneş veya rüzgar enerjisi sistemlerinde aksaklıklara yol açarak uzun süreli kullanımın en büyük engeli olacaktır. Enerji sisteminde kullanılan diğer ekipmanlar istediği kadar kaliteli olsun; şarj kontrol cihazı kalitesinden taviz verdikçe ürünü yüksek verimle ve doğru şekilde kullanmak mümkün olmayacaktır. Rüzgar türbini şarj kontrol cihazı en basit tanımıyla pervanelerin dönmesiyle elde edilen rüzgar enerjisinden elde edilen akımı aküye doldurur. Rüzgar türbini şarj kontrol cihazı seçilirken sistemin gücüne dikkate alınmalıdır. Günlük elde edilecek enerji miktarı yani akünün kapasitesi de şarj kontrol cihazıyla uyumlu olmalıdır ki cihazlar arasındaki bağlantı sorunsuz şekilde tamamlanabilsin.Ne işe yarar?

Bir enerji sisteminin işleyişi temel olarak aynıdır. Rüzgar ya da güneş enerji sistemleri düşünüldüğünde kanatlardan ve panellerden elde edilen enerjinin depolandığı aküde enerji aktarımının sağlanmasına yarayan şarj kontrol cihazlarıdır.  Detaylı olarak bir rüzgar türbinindeki şarj kontrol cihazının ne işe yaradığından bahsetmek gerekirse, gelen akım ve voltajı dengelediği söylenebilir. Zaten şarj kontrol cihazının tanımı da bu şekilde olup rüzgar türbini veya güneş panelleri fark etmeksizin sistemde temel olarak akım ayarlamasını yapmakla yükümlüdür.

Rüzgar türbinlerinde elde edilen enerji, akülerin tamamen dolmasına kadar aktarılmaya devam eder. Ne zaman ki akü tam dolu hale gelir artık enerji aktarımı kesilerek fazla şarja maruz kalması önlenir. Şarj kontrol cihazı buradaki aktarım miktarını ayarlama ve akülerin ömrünü korumayı sağlar.


Rüzgar Türbini Şarj Kontrol Devresi


Rüzgar türbini şarj kontrol devresi dump yani rezistans, akü bağlantı noktaları, rüzgar türbini girişinden oluşmaktadır. Bir şarj kontrol devresi 24V ve 48V olacak şekilde iki voltajda da çalışmaya uygun olarak yapılabilir. Enerji sistemi hangi voltajdaysa devre 24V veya 48V olacak şekilde ayarlanır ve sorunsuz çalışır. Şarj kontrol cihazı aynı zamanda akünün tam dolması halinde enerjiyi kestiği gibi çok yüksek rüzgar hızlarında da devreye girerek akımı kontrol altında tutar.

Hem rüzgar türbininin güvenli bir şekilde çalışmasını hem de teknik elemanların daha uzun ömürlü ve verimli olmasını sağlayan şarj kontrol cihazı bu nedenlerden ötürü en önemli ekipmanlardan birisidir. Şarj kontrol devresinde çalışmanın aksaması ya da az akım gelmesi gibi durumlardan ekipmanın yanmasına dolayısıyla kullanılmaz hale gelmesine neden olacaktır.

Şarj kontrol devresi sayesinde voltaj gerilimlerindeki ani artış ve azalmalar kontrol altında tutulup, sistemin herhangi bir nedenle zarar görmesinin önüne geçilir. Şarj kontrol devreleri olmadan değişken rüzgar hızı dolayısıyla da üretilen enerji miktarı değiştiği için doğru ayarlama yapılması mümkün değildir. Çünkü enerji sisteminin doğru çalışması şarj kontrol devresinde bulunan mikro kontrolörler ve yüklü yazılımlar sayesinde rüzgarın hızına, yük durumu ve bataryalara bakılarak sağlanır. Bu nedenle eğer bir rüzgar türbini kullanacak ve ekipmanları ayrı ayrı satın alacaksanız şarj kontrol devresini oluşturan kablolar dahil tüm elemanların yüksek kalitede olmasına dikkat etmeniz gerekir.


Rüzgar Türbini Şarj Kontrol Cihazı Fiyatları

Yazının önceki kısımlarında birkaç defa üstüne basarak belirttiğimiz gibi, sağlıklı çalışan bir enerji sistemi için kaliteli bir şarj kontrol cihazına, şarj kontrol devresine ihtiyaç vardır. Aslında şarj kontrol cihazı kalitesi yalnızca fiyatla belirlenebilen bir şey değildir çünkü hesaplı olup kaliteli ürünlere ya da pahalı olup ithal ama kalitesiz ürünlere rastlamak da mümkündür.

Bunun dışında şarj kontrol cihazı fiyatları elbette kapasite değerine göre de değişmektedir. Rüzgar türbini enerji sisteminin en pahalı kısmı gibi düşünülebilen şarj kontrol cihazları 500W seçeneğiyle 490 TL ile 590 TL arasında fiyatlara bulunabilir. Fiyatlar genellikle bu aralıklarda değişmekte olup, devre elemanlarını tek tek almak yerine rüzgar türbini + şarj kontrol cihazı gibi paket kampanyalardan faydalanarak daha hesaplı bir yatırım yapmak da mümkün olabilir.

Belirgin bir kalite farkı olmakla beraber 400W değerinde bir şarj kontrol cihazının ortalama 590TL olması da mümkün olabilir. Doğru şarj kontrol cihazını seçmek için uzman kişilerden ve yetkililerden fikir almak risk taşımayan rüzgar türbini sistemi kurmanızı sağlayacaktır.

 

 

türbin direk seti, türbin kanadı