Polikristal Güneş Panelleri, Polikristal Güneş Paneli Fiyatları 2021| Güneş Paneli

Polikristal Güneş Panelleri

Göster:
Sırala:

170 WATT GÜNEŞ PANELİ – POLİKRİSTAL TİP – 36 HÜCRELİ – 5 BUSBAR RİBON

170 Watt Polikristal Yerli üretim Solar Güneş Paneli NeleriÇalıştırır?Yerli üretim 170 W P..

778,50TL

280 W GÜNEŞ PANELİ – POLİKRİSTAL – 60 HÜCRELİ – 5 BUSBAR RİBON

280 WATT GÜNEŞ PANELİ – POLİKRİSTAL  TİP – 60 HÜCRELİ – 5 BUSBAR RİBON280 watt Güneş panelimiz ..

1.120,50TL

Güneş Paneli Polikristal 40 Watt

40 Watt Polikristal Güneş Paneli- Solar Panel Güneş panelleri arasında en ekonomik seçenek..

297,00TL

Güneş Paneli Polikristal 10 Watt

Güneş Paneli Polikristal 10 Watt - 10 watt Solar Panel Fiyatı10 Watt Polikristal Güneş Paneli N..

180,00TL

Güneş Paneli Polikristal 100 watt (Pantech)

Güneş Paneli 100 watt 12 v Polikristal (Pantech) Fiyatı Solar sistemler başta olmak üzere..

504,00TL

Güneş Paneli Polikristal 105 watt (Pantech) Fiyatı 12 V 36 Hücre

Güneş Paneli 105 watt 12 v Polikristal (Pantech) Fiyatı Solar sistemler başta olmak üzere..

495,00TL

Güneş Paneli Polikristal 20 Watt

20 Watt Polikristal Güneş Paneli-Solar Panel Fiyatı 20 Watt Polikristal Güneş Paneli Avantajları ..

252,00TL

Güneş Paneli Polikristal 270 - 275 Watt Gezegensolar Marka

270-275 Watt Güneş Enerjisi Elektrik Paneli 5 BB Polikristal Solar Panel Fiyatı Bir evde sürekli..

1.120,50TL

50 Watt Polikristal Güneş Paneli - Solar panel Stokta yok

Güneş Paneli Polikristal 50 Watt

50 Watt Polikristal Güneş Paneli- Solar Panel Fiyatı Gün ışığını doğrudan elektriğe çeviren güneş..

423,00TL

Polikristal Güneş Panelleri

Polikristal Güneş Paneli

Güneş enerji sistemlerinin temelini oluşturan güneş panelleri temel olarak birkaç grupta incelenir. Bunlardan birisi monokristal, diğeri polikristal güneş panelidir. Farklı özelliklere sahip olsalar da güneş panellerinin hepsi güneşten aldıkları enerjiyi başka enerji türüne çevirerek kullanım ve depolama sağlar.

Polikristal Güneş Paneli Nedir? Ne İşe Yarar?

Polikristal güneş panelleri, monokristal güneş panellerine kıyasla daha az verimli fakat çok daha hesaplıdır. Zaten bu nedenle güneş enerji sistemlerinde daha fazla tercih edilir. Kurulum maliyetini azaltmak için polikristal güneş panellerini tercih edenler daha düşük bütçeyle güneş enerjisinin avantajlarından faydalanabilirler. Ancak elde ettikleri verim monokristal güneş panelleriyle göre daha azdır.

Polikristal Güneş Paneli Özellikleri

Polikristal güneş panellerinin daha az verimli ve daha ucuz olmasının nedeni elbette ki üretiminde kullanılan hammaddesinden kaynaklanır. Polikristal güneş panelleri üretilirken kullanılan silikonun saflık derecesi düşük olduğu için daha az verim elde edilir. Silikonun saflığı ve ürünün verimi arasında doğrudan ilişki vardır.

Bu güneş paneli türünde de diğerlerindeki gibi farklı güç seçenekleri vardır. Tekne ve karavanlar gibi küçük alanlarda 150 160 watt güç değerine sahip paneller yeterli olurken, evler için bu değerler 265 watt270 watt’a kadar çıkabilmektedir. Kullanılacak yerin enerji ihtiyacı ve kullanılması planlanan güneş paneli sayısı göz önünde bulundurularak güç seçimi yapılabilir. Kişinin talebine göre ister 6 adet 40 watt gücünde polikristal güneş paneli, ister bir tane 250 watt polikristal güneş paneli kullanılabilir.

Polikristal Güneş Paneli Verimi

Polikristal güneş paneli veriminin ortalama %15 civarındadır. Monokristal güneş panellerinde %24’e kadar çıkabilen bu oranın yanında oldukça az olduğu görülmektedir. Polikristal panellerin verimi hakkında söylenebilecek bir başka özellik ise diğer panellere kıyasla çok daha fazla yer kaplamalarına rağmen daha az enerji üretmeleridir.

Günümüzde kullanılan güneş panellerinin yaklaşık %70’inin polikristal özellikli olanlarının kullanımı tercih edilmektedir. Bu durum daha ucuz olmasının yanında ayrıca hava değişiminden monokristal güneş panellerine göre daha az etkilenmeleridir.

Polikristal Güneş Paneli Nerelerde Kullanılır?

Polikristal güneş panelleri, güneş enerjisinden enerji elde edilmek istenen her yerde kullanılabilir. Isınma ve elektrik üretme amaçlı ev ve ofislerde, tarım alanlarında sulama amaçlı, karavan ve teknelerde sıcak su ve elektrik enerjisi elde etme gibi güneş enerjisinin kullanıldığı her yerde kullanılmaktadır.

Daha önce de belirtildiği gibi, kurulum maliyetinin daha ekonomik olması sayesinde özellikle küçük alanlarda yani çok yüksek verime ihtiyaç duymayan yerlerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Zaten bu nedenle güneş paneli kullananların çoğu polikristal panelleri tercih etmektedir.

Polikristal Güneş Paneli Pili

Bir güneş enerji sisteminin temel mekanizması güneş panelleri olduğu gibi, güneş panellerinin çalışması için de temel olarak güneş pillerine ihtiyaç vardır. Güneşten alınan ışınların dönüştürülüp elektrik enerjisine çevrilmesi güneş pilleri sayesinde mümkün olmaktadır. Polikristal güneş pilleri yapı olarak homojen değildir ve birçok monokristalden meydana gelir. Polikristal güneş pilleri diğer güneş pillerinde olduğu gibi enerji kaybını önleyici, kırılma ve çatlamalara karşı etkili koruma ve kaplamalarla güçlendirilir. Bu sayede zaten monokristale göre daha düşük olan veriminin daha da azalması önlenir.

Polikristal Güneş Paneli Fiyatları

Polikristal güneş paneli fiyatları daha hesaplı olmakla birlikte döviz bazında hesaplanmaktadır. Fiyat belirlenirken panel kalitesi, akü kalitesi ve fiyatı, inverter fiyatı ve kalitesi ile bağlantı kabloları da göz önünde bulundurulur. Elbette panelden elde edilecek güç de fiyatların hesaplanmasında önemli bir etmendir. Küçük alanlardan geniş alanlara kadar rahatlıkla kullanılabilen polikristal güneş panelleri güç değerlerine göre 70 TL’den 650 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Güneş paneli markları da fiyatları değiştirdiği için 20 watt gücündeki bir güneş paneli 120 TL iken bir başka markanın ürünü 175 TL olabilir. Güneş paneli seçiminde iyi bir araştırma yapmak gerekir. Daha detaylı bilgi almak için gezegensolar.com.tr adresine veya çağrı merkezi numaralarıma ulaşabilirsiniz.


polikristal, panel, güneş paneli