Off Grid (Akülü )

Göster:
Sırala:

2 kw- 2000 watt Güneş enerjisi ev tipi elektrik Üretim Sistemi fiyatı

2-kw-gunes-enerjisi-ev-sistemi-fiyati-fiyatlari-250-watt-gunes-paneli-sistemi-fiyati-260-watt-gunes-..

infTL

Güneş Enerjisi Hazır Paket 1.65 Kw/h

Güneş Enerjisi Hazır Paket 1.65 Kw/h- Solar Hazır Paket SistemSOLAR PAKET İÇERİĞİ:6 adet - Pantech S..

infTL

Güneş Enerjisi Hazır Paket 2.2 Kw/saat

Güneş Enerjisi Hazır Paket 2.2 Kw/h Güneş Enerjisi Hazır Paket 2.2 Kwh / Solar Hazır PaketSOLAR..

infTL

Güneş Enerjisi Hazır Paket 2.7 Kwh

Güneş Enerjisi Hazır Paket 2.7 Kwh / Solar Hazır PaketSOLAR PAKET İÇERİĞİ:10 adet - Pantech Solar 27..

infTL

Güneş Enerjisi Hazır Paket 3.25 Kw/h

Güneş Enerjisi Hazır Paket 3.25 Kw/hSOLAR PAKET İÇERİĞİ:12 adet - Pantech Solar 270W 5BB Yüksek Veri..

infTL

Güneş Enerjisi Hazır Paket 4kw/h

Güneş Enerjisi Hazır Paket 4kw/h- Solar Hazır PaketSOLAR PAKET İÇERİĞİ:15 adet - PANTECH Solar 275 W..

infTL

Güneş Enerjisi Hazır Paket 5.4 Kw/h

Güneş Enerjisi Hazır Paket 4kw/h- Solar Hazır PaketSOLAR PAKET İÇERİĞİ:20 adet - PANTECH Solar 275 W..

infTL

Güneş Paneli 100 - Lamba ve Televizyon Paketi

100 WATT GÜNEŞ ENERJİSİ EV TİPİ SİSTEMİN ÇALIŞTIRABİLECEĞİ CİHAZLAR:3 - 4 adet Led Ampul (5-8W).Tele..

infTL

Güneş Paneli Elektrik sistemi, Televizyon, Aydınlatma,telefon şarjı Paket Sistemi 500 watt gün Üretim Kapasiteli Stokta yok

Güneş Paneli 100 - Lamba ve Tv Paketi

100 Watt Güneş paneli ile Elektrik Üreten Ev Sistemi Ekonomik  televizyon ve Lamba Paketi. ..

infTL

Güneş Paneli 1000 - Lamba Tv Buzdolabı Hidrafor Paketi

1 KW SOLAR HAZIR PAKET SİSTEM Güneş paneli ile elektrik üreten, Ev tipi buzdolabı televizyon lamba..

infTL

Güneş Paneli 150 Lamba Tv Taşınır Paket

150 WATT GÜNEŞ ENERJİSİ TAŞINIR SİSTEM ÇALIŞTIRILACAK CİHAZLAR LİSTESİ4 ADET LED LAMBA 8 SAAT1 ADET ..

infTL

Güneş Paneli 160 - Lamba ve Televizyon Paketi

Bu yazımızda 160-watt-gunes-enejisi-ev-tipi-elektrik-uretimi-fiyati-fiyatlari-160-watt-gunes-..

infTL

Güneş Paneli 20 - Lamba ve Telefon Şarjı

20 W GÜNEŞ PANELİ GEZİCİ ELEKTRİK SİSTEMİ DETAYLARI AŞAĞIDADIR1) CEP TELEFONU  ŞARJ EDEBİLİR&nb..

350,00TL

Güneş Paneli 20 Watt- Kutusuz Lamba ve Telefon Şarjı

20 W GÜNEŞ PANELİ GEZİCİ (MOBİL SOLAR ENERJİ SETİ)  ELEKTRİK SİSTEMİ DETAYLARI AŞAĞIDADIR1)&nbs..

infTL

Güneş Paneli 2000 / 2 kw Ev İçin Elektrik Sistemi

2-kw-gunes-enerjisi-ev-sistemi-fiyati-fiyatlari-250-watt-gunes-paneli-sistemi-fiyati-260-watt-gunes-..

infTL

Off Grid  (Akülü )


Off Grid Sistem Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Off grid sistemler, bir diğer adıyla akülü sistemler ada sistemleri ve şebekeden bağımsız sistemleri temsil eder. Güneş enerji sistemlerinde sistemin off grid ya da on grid olacağına karar verilerek tasarım yapılır. Şebeke hattı bulunmayan veya işlevsel olmayan yerlerde tercih edilen en sağlıklı çözüm off grid sistemler kullanmaktır. Off grid, şebekeden bağımsız sistemler; fotovoltaik güneş panellerinde üretilen elektriğin, akülerde depolanması ve alternatif akıma getirilerek kullanılmasını sağlar.

Off Grid Sistem Nasıl Çalışır?

Off grid sistemlerin çalışma mekanizması oldukça basittir. Bu sistemlerin dört temel elemanı güneş panelleri, şarj regülatörü, akü ve inverter ekipmanlarıdır. Güneş panellerinde üretilen elektrik şarj regülatörü sayesinde düzenlenip, akım dalgalanmalarını düzeltmesiyle aküye iletilir. Aküde depolanan elektrik doğru akımdan alternatif akıma inverterlar sayesinde çevrilerek elektriğin kullanılmasını sağlar. Görüldüğü üzere herhangi bir şebekeden bahsetmeden, sistemin kendi içinde yaptığı çevrimle üretilen elektrik panellerden kullanıma sunulur. 

Off Grid Sistem Kurulumu

Off grid güneş enerji sisteminin kurulumunda temel ekipmanları olan panel, akü ve inverterların gücüne dikkat edilmelidir. Şarj regülatörü zaten panelin ürettiği güce göre seçilmektedir. Bu nedenle kurulum yapılırken her zaman olduğu gibi panellerin gün boyu güneş alacağı bir yere yerleştirilmesi ilk kuraldır. Diğer ürünler de panel gücüne göre bu konuda profesyonel hizmet veren kişilere danışılarak seçilmelidir.

Off Grid Sistem Bağlantı Şeması

Daha önce de belirtildiği üzere, off grid sistemlerin çalışma mekanizması güneş paneli, şarj regülatörü, akü, inverter ve kullanım şeklinde gerçekleşir. Bağlantılar yapılırken güneş paneli tasarımı, batarya sistemi tasarımı ve inverter seçimi ayrı gruplarda fakat birbirlerine göre yapılır. Yani güneş panelleri tasarlanırken evdeki/alandaki toplam enerji tüketimi (günlük), kış mevsimi ortalama güneşlenme süresi, inverter gücü ve voltajı ile batarya grubu çıkış voltajına dikkat edilir. Şarj kontrol cihazı panellerdeki ve batarya grubundaki toplam akım ve voltaj değerine göre belirlenir.

Batarya grubu tasarımında kalite en önemli özelliktir. Çünkü uzun ömürlü, yüksek çevrime ve sıcaklığa dayanıklı, minimum gaz sızıntısı yapan ürünler olmalıdır. Ayrıca kapasite hesabı yapılırken akım dönüşüm kayıpları, verim kaybı, akü verimliliği gibi hususlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Batarya adedinin asıl belirleyicisi olan ise inverter voltajıdır.

Off Grid Sistem Hesabı

Kurulacak sistemin kullanılacağı alanda ihtiyaç duyulan toplam enerjiye göre panel adedi ve gücü belirlenir. Bölgede kış mevsimindeki güneşlenme süresi de hesabı da çok önemlidir. Ayrıca off grid inverter hesabında dikkat edilmesi gereken motorlu cihazların ilk çalışma anında çektiği yüksek akımın göz önünde bulundurulmasıdır. Off grid sistem hesabı hangi eşyalara, alanlara elektrik sağlanacağına göre ve buradaki elektriği sağlamak için sistemin panel, regülatör, akü ve inverter cihazlarının gücüne göre belirlenir.

Off Grid Sistem Fiyatları

Kapalı sistemlerde fiyatları belirleyen güneş panellerinin gücü, elektrik tüketimi başta olmak üzere ekipmanların kalitesidir. Örneğin 6 güneş panelinden (2000 W) oluşan ev tipi off grid güneş enerji sistemi 12 bin 500 TL iken, 100W’lık ampuller, televizyon ve bilgisayarları ortalama 5 saat çalıştırmaya yetecek olan off grid sistemin fiyatı bin 900 lira olabilmektedir.  Bu fiyatlar kişilerin talebine göre beyaz eşyalardan, ampullere evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanarak fiyatları ortalama 5 bin, 6 bin lira veya alan büyüklüğüne göre 20 bin lira dahi olabilir. Kullanılan eşyalarla değişiklik göstermekle beraber, ortalama bir evdeki enerji ihtiyacı 15.000 kW’tır.

 

Akülü Güneş Enerjisi Sistemleri Nerede Kullanmalıyım?

Of grid akülü güneş enerjisi sistemini elektrik olmayan her yerde kullanabiliriz. Dikkat edelim elektrik olmayan yerler diyoruz neden mi? çünkü akülerin belirli bir ömürleri var (yukarıda bahsettiğim gibi). Akülerin ömürleri bittiğinde yenisini almak sistemin % 40 maliyeti kadar tekrar ödemek gerekiyor. Akülü sistemler elektrik şebekesinin bulunduğu yerlerde  sadece yedek güç olarak kullanılmalıdır. akülü sistemler hiçbir zaman elektrik şebekesinin olduğu yerde kendini amorti etmez.

 

Off Grid (Akülü ), on grid