Off Grid (Akülü )

Göster:
Sırala:

2 kw- 2000 watt Güneş enerjisi ev tipi elektrik Üretim Sistemi fiyatı

2-kw-gunes-enerjisi-ev-sistemi-fiyati-fiyatlari-250-watt-gunes-paneli-sistemi-fiyati-260-watt-gunes-..

12.500,00TL

Güneş Paneli 100 - Lamba ve Televizyon Paketi

100 WATT GÜNEŞ ENERJİSİ EV TİPİ SİSTEMİN ÇALIŞTIRABİLECEĞİ CİHAZLAR:3 - 4 adet Led Ampul (5-8W).Tele..

1.784,81TL

Güneş Paneli Elektrik sistemi, Televizyon, Aydınlatma,telefon şarjı Paket Sistemi 500 watt gün Üretim Kapasiteli Stokta yok

Güneş Paneli 100 - Lamba ve Tv Paketi

100 Watt Güneş paneli ile Elektrik üreten Sistem  Ekonomik  televizyon ve Lamba Paketidir...

1.809,06TL

Güneş Paneli 1000 - Lamba Tv Buzdolabı Hidrafor Paketi

Güneş paneli ile elektrik üreten, Ev tipi buzdolabı televizyon lamba çalıştırabilen güneş paneli sol..

8.705,82TL

Güneş Paneli 150 Lamba Tv Taşınır Paket

150 WATT GÜNEŞ ENERJİSİ TAŞINIR SİSTEM ÇALIŞTIRILACAK CİHAZLAR LİSTESİ4 ADET LED LAMBA 8 SAAT1 ADET ..

2.570,52TL

Güneş Paneli 160 - Lamba ve Televizyon Paketi

Bu yazımızda 160-watt-gunes-enejisi-ev-tipi-elektrik-uretimi-fiyati-fiyatlari-160-watt-gunes-..

2.279,52TL

Güneş Paneli 20 - Lamba ve Telefon Şarjı

20 W GÜNEŞ PANELİ GEZİCİ ELEKTRİK SİSTEMİ DETAYLARI AŞAĞIDADIR1) CEP TELEFONU  ŞARJ EDEBİLİR&nb..

350,00TL

SOLAR PAKET, LAMBA VE TELEON ŞARJI KİTİ Yeni

Güneş Paneli 20 Watt- Kutusuz Lamba ve Telefon Şarjı

20 W GÜNEŞ PANELİ GEZİCİ (MOBİL SOLAR ENERJİ SETİ)  ELEKTRİK SİSTEMİ DETAYLARI AŞAĞIDADIR1)&nbs..

349,20TL

Güneş Paneli 2000 / 2 kw Ev İçin Elektrik Sistemi

2-kw-gunes-enerjisi-ev-sistemi-fiyati-fiyatlari-250-watt-gunes-paneli-sistemi-fiyati-260-watt-gunes-..

12.500,00TL

Güneş Paneli 320 - Lamba Tv Mini Buzdolabı Paketi

Güneşten Elektrik Üreten Paneller ile  Sizin için hazırladığımız ekonomik fiyatlı 300 watt Anlı..

3.880,03TL

Güneş Paneli 320 - Lamba TV ve Mini Bd

300-watt-gunes-enerjisi-ev-elektrik-sistemi-fiyati-300-watt-gunes-enerjisi-ev-icin-elektrik-sistemi-..

3.734,53TL

Güneş Paneli 320 Pro - Mini Buzdolabı Tv Lamba Paketi

SOLAR PAKET İÇERİĞİ:2 adet - Gezegen Solar  150W Yüksek Verimli Güneş Paneli2 adet - ORBUS &nbs..

5.271,99TL

Güneş Paneli 500 - Lamba Tv Buzdolabı Paketi

Bu yazımız  500-watt-gunes-enerjisi-ev-elektrik-sistemi-fiyati-500-watt-gunes-paneli-fiyat..

6.581,50TL

Güneş Paneli 750 Lamba Tv Buzdolabı Paketi

Bu yazımız  750-watt-gunes-enerjisi-ev-elektrik-sistemi-fiyati-750-watt-gunes-paneli-fiyat..

8.051,06TL

GÜNEŞ PANELİ MİNİ BUZDOLABI + TV + AYDINLATMA SİSTEMİ 1.5 KW

PAKET İÇİNDE BULUNANLAR:1-  150 WATT GÜNEŞ (SOLAR) PANELİ (YÜKSEK VERİMLİ ) 2 ADET2-  1000..

4.525,08TL

Off Grid  (Akülü )

Güneş enerjisi sistemi ikiye ayrılır. Of grid ( Akülü ) sistemi ve ürünlerini bu kategoride bulabilirsiniz. Diğer sistemi bir önceki kategoride incelemiştik.  Akülü sistem özelliklerini, nerelerde kullanılır, ne zaman avantaj sağlar, ne zaman kullanılmamalı, sistem ömrü ve sistem bileşenleri, malzeme kalitesi nasıl olmalı biraz açıklayalım.

1. Güneş Paneli Sistemi Hangi parçalardan oluşur ?

Aküler:  Akülü bir güneş paneli sistemi adından da anlaşıldığı gibi jel akülerle veya derin deşarj kaliteli akülerle kurulur. sistemin en önemli unsuru aküdür diyebiliriz. Çünkü off grid aklü güneş enerjisi sistemlerinde tek sarf malzemesi akülerdir. Bunun için akülerin kaliteli ve uzun ömürlü olanları seçilmelidir. Biz sistemlerimizde daha çok jel akü kullanıyoruz. Akü seçimi yaparken doldur boşalt sayısı çok önemlidir.  Bir örnekle açıklamak gerekirse 100 ah otomobil aküsü 110 doldur boşalt ömürlü fiyatı 399 tl dir. ( 10.01.2018 )  Yani bu akünün yılda 180 gün kullanıldığını düşünürsek ve 2 günde 1 de tam olarak kullansak bu akü 1 yıl içerisinde 90 cycle yapmış olur. 1 yıl ile 2 yıl arasında akü değiştirmek gerekecektir. Aynı hesabı solar jel Akü için yapalım.  100 ah Orta seviye bir jel akü fiyatı 850 tl ( 10.01.2018 ) dir. Jel akünün ortalama 450 doldur boşalt ömrü vardır. Her üretici akü teknik özelliklerini vermeyebilir. teknik datası mevcut olan bilinir markalardan seçim yapılmalıdır.  Aynı kullanım ile yılda 90 cycle yapılsa jel akünün ömrü 450 / 90 = 5 yıl olur.  Maliyet hesabı yaparsak Jel akü kullanılan bir sistem 850 tl karşılığında bize 5 yıl hizmet verdi. Otomobil aküsü kullanılmış sistem 2 yıl bile dayanmadı. Sonuç olarak ilk yatırım maliyeti yüksek olsa da,  kullanım ömrü baz alındığında jel akü kullanmak daha ucuza gelmektedir. Daha kaliteli ve uzun ömürlü sistem için endüstriyel tip stasyonel aküler de kullanılabilir. kaarşılaştırma er zaman fiyat ve verim olarak yukarıda yazdığım formül ile yapılmalıdır. 

Güneş Panelleri : Güneş panelleri sistemin elektrik üretimi yapan unsurudur. Tüketilecek olan elektrik mikrarını karşılaması gerekir. Bu konuda ev tipi güneş enerjisi sistemi tasarımı ve planlaması hakkında blog makalesi yazmıştık onun için burada tekrar yazmayacağım. yazının üretine tıklayarak öğrenebilirsiniz.  Sizin için oluşturduğumuz sistemler daha önce kurduğumuz ve sattığımız projelerin tecrübeleri ile oluşturulmuştur.  Güneş panellerinin güçleri ve boyutları çok çesitlidir. Yapacağı işe göre boyut ve gücü seçilmelidir.  güneş paneli seçimine etken bir diğer konu da fiyatı ve maliyetidir. Bunu da bir örnekle açıklamak gerekirse elektrik şebekesi şu an mevcut değil fakat yakın zamanda gelebilir. ihtiyacınızı geçici olarak karşılayacak bir sistem yapmak istiyorsunuz o zaman '' B '' kalite ucuz bir panel alalabilirsiniz nasılsa elektrik gelecek.  Durum tam tersi ise o zaman '' A '' kalite 1. sınıf ürün satın almalısınız. Güneş paneli ve sistemini en ucuz alabileceğiniz yer elbetteki internettir.  Yerel firmalar bu işi sadece ek gelir olarak yapmaktadır. Sadece bu işe odaklanmış, tek işi alternatif enerji ürünleri satan bir firmanın yaptığı alımlar yüksek olacağından iskonto oranları daha iyidir ve fiyatları daha uygundur. biraz iddalı ama Türkiye ' nin en uygun fiyatları bizde. İncelediğinizde göreceksiniz.  Güneş paneli kategorimizde güçlerini görebilirsiniz.

İnverterler: İnverterler aküde saklanan dc gücü 220 volt ac yükleri çalıştırmak için çevirici görevi üstlenirler. Sistemlerde inverter seçimi en büyük yükü taşıyabilecek şekilde boyutlandırılmalıdır.  gereksiz büyük inverter sisteme fayda yerine zarar getirir. Neden mi ? Çünkü dc enerjiji ac enerjiye çevirmek için bir trafodan faydalanır. inverter içerisindeki trafolar bir miktar elektrik tüketir.  büyük inverterlerin içerisindeki trafoda büyük olacağından boştaki tüketimi de fazla olacaktır. Akülerinizi gereksiz yere boşaltacaktır. kullanılmayacak güçteki inverterleri tavsiye etmiyoruz.  inverter fiyatları güçlerine göre 90 tl ile 5000 tl aralışında değişmektedir. Akülü of grid ada sistemlerinde tam sinüs inverter ve modifiye sinüs inverter kullanılmaktadır.  bunların özelilerini kendi kategorilerinde açıkladık. inverterler sistem maliyetinin % 10 - 15 ini oluşturuyor. Günümüzde bazı inverterlerde güneş panelleri girişi,  şarj kontrol devresini kendi bünyesinde bulunduran modeller var.

Şarj Kontrol cihazı : On Grid akülü güneş enerjisi sisteminde şarj kontrol cihazları güneş panelinin ürettiği akıma uygun olarak seçilmelidir. güneş paneli sisteminin en ucuz parçasıdır.  önem bakımından akülerin ömrüne direk olarak etkide bulunduğu için bence çok yüksek öneme sahiptir. akü konusu ne kadar önemli ise şarj kontrol cihazı da o kadar önemlidir. 

Solar kablo : güneş panellerinin ürettiği akımı şarj kontrol cihazına oradan da akülere ileten unsurdur. Kesinlikle uygun bir kalınlıkta solar kablo kullanılmalıdır. uygun kesit kullanılmazsa kablolarda ısınmadan dolayı kayıplar oluşmaktadır.  üretilen akım buralarda kayıplara yol açar ve sistemin dengesini bozar. solar kablo fiyatları kesitlerine göre  değişse de 4 tl ile 10 tl aralığındadır.  Toplam sistem maliyetine etki etmediğinden dolayı en iyi solar kablo kullanılmalıdır.

Konnektörler : güneş paneli dizisini paralel yada seri bağlantılarını yapabilmek için kullanılan ekipmanlardır. fiyatları 10 tl ile 40 tl aradındadır.

2. Akülü Güneş Enerjisi Sistemleri Nerede Kullanmalıyım ?

Of grid akülü güneş enerjisi sistemini elektrik olmayan her yerde kullanabiliriz. Dikkat edelim elektrik olmayan yerler diyoruz neden mi ? çünkü akülerin belirli bir ömürleri var (yukarıda bahsettiğim gibi). Akülerin ömürleri bittiğinde yenisini almak sistemin % 40 maliyeti kadar tekrar ödemek gerekiyor. Akülü sistemler elektrik şebekesinin bulunduğu yerlerde  sadece yedek güç olarak kullanılmalıdır. akülü sistemler hiçbir zaman elektrik şebekesinin olduğu yerde kendini amorti etmez.

Off Grid (Akülü )