12 volt güneş paneli - 12 volt güneş paneli fiyatları

Yazar solar 23/11/2018 0 Yorumlar Güneş Paneli,

12 Volt Güneş Paneli 

Elektrik üretimi ve ısınma ihtiyacını ne çok yüksek masraflara ne de doğaya zarar veren fosil yakıtların kullanımına gerek kalmadan karşılamanın yolu güneş enerji sistemleri yani güneş panelleridir. Güneş ışınlarını absorbe eden fotovoltaik pillerin birleşimiyle elde edilen modüllerin bir araya gelmesiyle güneş panelleri oluşur. 3v, 6v, 12v güneş paneli gibi farklı güçlerde birçok seçenek bulunmaktadır. Güneş enerji sistemi kurulacak alana göre bu panellerin kapasite ve gücü belirlenir.

Güneş pillerinin paralel ya da seri bağlanarak elde edilen güneş panelleri sayesinde pillerin tek başına yeterince enerji üretememesi durumu ortadan kalkar ve yüksek çıkış gücü elde edilmesi mümkün olur. Güneş paneli yapımı için sadece fotovoltaik panellerin seri bağlanması yeterlidir. Örneğin 12 Volt güneş paneli elde etmek için her biri 3 V olan 4 adet güneş pili seri bağlanabilir. Basit yapıda güneş paneli evdeki imkanlarla ve CD, folyo gibi yansıtıcı malzemelerle bile yapılabilir.

Güneş paneli yapısında üstten alta olacak şekilde birçok katman bulunur. Bu katmanları oluşturan farklı yapıda mekanizmalar vardır. En üt katman anodize alüminyum çerçeve bulunur ve sonrasında şu şekildedir: yüksek ışık geçirgenliğine sahip temperli cam, fotovoltaik güneş pilleri, yalıtkan ped.

12 Volt Güneş Paneli Teknik Özellikleri

Güneş paneli teknik özelliklerini incelerken genellikle kısa devre akımı, maksimum güç noktası, açık devre voltajı, güneş paneli doldurma faktörü, güneş pili sayısı ve güneş paneli verimliliği gibi özelliklere dikkat edilmelidir. 12v güneş paneli veya 24v güneş paneli şarj edilmek isteniyorsa, uygun panel seçimini bu değerden yüksek olacak şekilde yapmak gerekir ki bu diğer çıkış voltajını temsil etmektedir. Örneğin 12v güneş paneli için 15 V çıkış değerine sahip güneş paneli elde edilmesinde kullanılacak güneş pili sayısı da açık devre voltajına göre belirlenir. Her biri birbiriyle bağlantılı olan bu özellikler sonucunda optimum koşulları sağlayan ve en çok tercih edilen 12v güneş paneli fiyatları da farklı fiyat aralıklarında değişkenlik göstermektedir.

Genellikle hangi kapasitede olursa olsun güneş panelleri minimum 12v sistemlere uygun olacak şekilde üretilir. Kapasite değiştikçe güneş panelinden elde edilen verim artar ancak voltaj değeri aynı kalır. Örneğin kamp alanlarında ya da karavanlarda aydınlatma veya cihazların şarjı için kullanılacak güneş paneli 10 W 12 Volt özelliktedir. Aynı şekilde bir bağ evi düşünüldüğünde kullanılacak güneş paneli de 150 W 12 V gücünde olacaktır. Eğer daha yüksek çıkış gücü yani 24 V veya 48 V güneş paneli talep edilirse o zaman paneller birbirlerine yine seri olarak bağlanarak 48 V’a kadar artırılabilir.

12 Volt Güneş Paneli Fiyatları

10 Watt 12 Volt güneş paneli fiyatları ile 150 Watt kapasiteli bir güneş panelinin fiyatları çıkış voltaj gerilimleri aynı olsa bile farklılık göstermektedir. Çünkü bir güneş panelinin fiyatını etkileyen faktörler malzeme kalitesi, malzemenin özelliği (polikristal/monokristal) ve bunlardan da önemlisi en belirgin özellik kapasitesidir. 10 W 12 V güneş paneli fiyatları ortalama 250-300 TL arasında değişmektedir. 150 Watt 12 Volt güneş paneli fiyatları 450-500 TL arasında, 265 Watt 12v güneş paneli fiyatları 600-700 TL arasında değişmektedir.

Burada da görüldüğü üzere panellerin voltaj değeri aynı kalmasına rağmen kapasite arttıkça fiyat da artmaktadır. Eğer 150 Watt 24 Volt güneş paneli elde edilmek istenirse, bu panelleri seri bağlayarak çıkış voltaj gerilimini artırabilir, yüksek voltaj değerinde çalışan cihazlar için daha iyi uyumluluk sağlayabilirsiniz.

Genelde evlerde bulunan prizler 12 V / 24 V çıkış gücüne göre üretildiğinden, 12 Volt güneş paneli fiyatları için söz konusu olan çeşitlilik 24 V veya 48 V güneş panellerinde olmamaktadır. Talep nerede daha fazlaysa, orada fiyat çeşitlenmesi meydana geldiği için bu güneş enerji sistemlerini oluşturan panellerden sonraki bir diğer ekipman 12 V güneş paneli akü şarj kontrol cihazı fiyatları da kapasiteye göre farklılık göstermektedir.

12 Volt güneş paneli akü şarj kontrol cihazı, sistemin beklenen verimliliği sağlamasını ve uzun ömürlü olmasını sağlayan önemli bir araçtır. 12v çıkış gücüne göre farklı güneş paneli kapasiteleri için farklı akü şarj kontrol cihazı kapasiteleri uyumluluk gösterir. Enerji üretirken panellerden cihazlara kadar ulaşan akım dalgalanmalarını uygun koşulda tutan akü şarj kontrol cihazı akü kapasitesine, akü kapasitesi de güneş paneli kapasitesine göre belirlendiği için sistem verimini doğrudan etkilemektedir. Güneş panellerinin en sık üretilen ve kullanılan seçeneği 12v olduğundan akü ve akü şarj kontrol cihazlarında da aynı şekilde 12v değeri tercih edilir. Bir enerji sisteminden maksimum verim elde etmek için tüm ekipmanların birbiriyle uyumlu ve doğru şekilde seçilmiş olması gerektiği unutulmamalıdır.  

Bir yorum yaz