Solar Panel - Solar Pili- Mini Solar Panel

Yazar solar 12/10/2018 0 Yorumlar Güneş Paneli,

Solar Panel

Zaman geçtikçe teknoloji ilerliyor, endüstrileşme ve kentleşme artıyor. Nüfusa da bağlı olarak konut sayısındaki bu artışlar sonucunda fosil yakıt olarak bilinen kömür ve doğalgaz gibi çeşitlerin kullanımı çevreye daha fazla zarar veriyor. Verdiği zararın yanında tükenebilir kaynaklar olması da bir başka sorun.

Bunlar gibi zararlı ve yenilenemeyen enerji kaynakları yerine güneş enerjisi, rüzgar enerji, jeotermal enerji gibi yenilenebilir ve çevre dostu yakıtların tercih edilme oranı artıyor. Üstelik yalnızca ısınma değil, şebekeden uzak noktalarda bile elektrik kullanımı sağlayarak, fatura derdinden de kurtarmış oluyor. Peki bir güneş enerji sistemi kurmak için ihtiyacınız olan ilk şey nedir? Tabii ki solar güneş paneller.

Solar panel ve sun panel olarak bilinen yani güneş panelleri güneş enerji sisteminin ana ekipmanıdır. Solar paneller fotovoltaik güneş pillerinin birleşerek oluşturduğu yapı solar hücre olarak adlandırılır ve solar hücrelerin bir araya gelmesiyle paneller oluşur.

Solar panel çalışma mekanizması oldukça basittir. Güneşten gelen ışınlar fotovoltaik piller sayesinde tutularak elektrik enerjisine çevrilir. Bu enerji sistemi oluşturan diğer temel ekipmanlar olan akü, inverter, şarj regülatörü gibi cihazlar sayesinde kullanıma hazır hale getirilir.

Solar  güneş paneli kapasiteleri 80 W, 100 W, 300 W gibi farklı güç değerlerine göre adlandırılabilir. Farklı güçteki solar panellerden elbette farklı kapasitede elektrik üretilir. Yalnızca aydınlatma sistemine yetecek kadar veya bir okulun, fabrikanın elektrik ve ısınma ihtiyacını karşılayacak kadar yüksek kapasiteli de olabilir.

 

Solar Pil 

Bir güneş panelinin verimi güneş pillerinin kalitesine bağlıdır. İthal ürünlerde sun panel olarak da karşınıza çıkabilecek güneş panellerinin fotovoltaik güneş pillerinden oluştuğunu söylemiştik. Güneş pili, solar pil olarak adlandırılan bu yapının nasıl çalıştığından biraz bahsetmek gerekirse ışık enerjisinin elektrik enerjisine döndürülmesini sağlayan, diyot görevi gören yapılar olduğu söylenebilir.

Solar pil hücreleri tabakalardan oluşur. Üst tabakalarda kırılma, çatlama gibi durumlara bağlı olarak enerji kaybı yaşanmaması için yansıma önleyici korumalarla güçlendirilmiştir. Solar panellere adını veren polikristal, monokristal gibi farklı ürün kategorileri solar pil yapısında kullanılan yarıiletken maddenin kristalli silisyum olmasından kaynaklanır. Poli ve mono kelimeleri de bu kristalin silisyumun saf veya işlenmiş olarak uygulandığını gösterir.

 

Tommatech Solar Panel

Tommatech solar panel güneş enerji sistemleri arasında yaygın olarak tercih edilen, adını duyurmayı başarmış bir markadır. Güneş panellerinin yanı sıra modifiye sinüs inverter, tam sinüs inverter gibi farklı ürün çeşitleri de bulunmaktadır. Gezegen Solar tarafından satışı yapılan Tommatech solar panel çeşitleri arasında farklı kapasitelere ait onlarca seçenek bulunabilir. Nerede, ne kadarlık bir güneş paneli kullanabileceğinize dair örnek vermek gerekirse,

Kamp alanları ve karavanlar için sadece düşük güçteki LED aydınlatmalara yetecek olan 5 W veya 10 W Tommatech solar panel kullanılarak,

Bağ evi, çiftlik evi, prefabrik evler gibi şebekeye uzak alanlarda kullanılabilecek 80 W, 100 W, 165 W Tommatech solar panel kullanılarak

Okul, fabrika, bir evin tüm elektrik ve ısınma ihtiyacını karşılamak içinse 265 W, 275 W veya 300 W güneş panellerinden birkaç adet kullanarak güneş enerji santrali oluşturulabilir.

 

Yerli Solar Panel

Genellikle ithal ürünler olan güneş panelleri döviz kurlarına bağlı oldukları için çok yüksek fiyatlarda seyredebiliyor. Bu durumda kaliteli ve hesaplı güneş enerjisi sistemi ekipmanları için yerli üretim ürünleri denemek daha iyi bir seçenek olabilir. Yurtdışı menşeili solar paneller ve yerli solar panel seçenekleri arasında bariz fiyat farkı olmasına rağmen, yerli ürünlerde de kaliteden taviz verme söz konusu olmamaktadır.

 

Mini Solar Panel

Güneş enerjisi ile çalışan saatleri, hesap makinelerini düşündüğünüzde bunların içindeki solar mekanizmayı bir çeşit mini solar panel olarak adlandırabilirsiniz. Çok küçük güce sahip olmasına rağmen bir cihazın normal bir şekilde işlemesini sağlayacak gücü üretebilen paneller, mini solar panellerdir. Mini solar panel örnekleri arasında 10 W yarı esnek güneş paneli gibi küçük kapasiteli ve çok hafif ürünler de yer alabilir.

Bir kiloyu bile aşmayan yarı esnek solar panelleri kullanıldığı bölgeyle tam uyum sağladığı için çok verimlidir. Belediyelerin son zamanlarda kullanmaya başladığı güneş enerjili şarj istasyonları da mini solar panel çeşitlerine birer örnek olabilir.

 

Solar Kit

Güneş enerji sistemlerini diğer enerji sistemleriyle birleştirmek de mümkündür. Örneğin normalde elektrik ihtiyacınızı şebekeden karşılarken, bu sisteme bağlı güneş enerjisi sistemi varsa elektrik kesintisi halinde güneş paneli sayesinde mağdur olmazsınız.

Ya da doğalgazlı bir ısınma sisteminiz var fakat gün geçtikçe artan yakıt fiyatlarından şikayetçisiniz ve kurulu güneş paneliniz sadece sıcak su için kullanılıyor. Bu gibi durumlarda solar kit olarak adlandırılan bağlantı ile kişinin istediği enerji kaynağını kullanmasına olanak sağlıyor. Solar kit içindeki yönlendirici valf sayesinde iki sistemden biri devre dışı bırakıldığında diğerinin sorunsuz bir şekilde çalışması mümkün oluyor.

 

Bir yorum yaz