Solar Enerji Nedir? Solar Panel Nedir? Solar Panel Fiyatları

Solar Enerji Nedir? Solar Panel Nedir? Solar Panel Fiyatları

Yazar solar 05/10/2018 0 Yorumlar Güneş Paneli,

Solar Enerji Nedir?

Kullanımı günden güne artan yenilenebilir enerji sistemlerinin yaygın olanlarından birisi solar enerji yani güneş enerjisidir. Fotovoltaik, güneş paneli, güneş enerjisi santrali gibi kavramlar artık duymaya alıştığımız epey ilgi gören çevre dostu enerji sistemidir.

İçinde bulunduğumuz teknoloji devri her gün başka yeniliklere açılmamızı sağlıyor. Dolayısıyla mevcut enerji kaynaklarının yetersiz kaldığı, yeni alternatiflere ihtiyaç duyulan dönemler oluyor. Böyle durumlarda fosil yakıt olarak bilinen sınırlı kullanım kaynaklarının yanı sıra hem daha çevreci hem de sonsuz olduğundan rüzgar ve güneş enerjisi kavramları öne çıkıyor. Peki güneş enerjisi yani solar enerji nedir?

Teknik tanımı ile solar enerji bir ışınım enerjisi olup, güneşteki hidrojen atomlarının helyum atomlarına çevrimi ile ortaya çıkar. Güneş enerjisinin kullanmak için geliştirilen güneş (fotovoltaik) paneller sayesinde alınan bu ışınım enerjisi elektrik ve termal enerji gibi farklı kaynaklara dönüştürülerek kullanılır.

Solar enerji kullanım alanları temel olarak elektrik ve termal olarak iki grupta incelenir. Bunların yanında sanayi ve gıda sektöründe sulama, kurutma gibi farklı amaçlarla da kullanılır. Tarımda sulama sistemleri, evlerde, ofislerde, binalarda sıcak su ve ısınma, elektrik eldesi amaçlı kullanılan solar enerji bu eylemleri solar paneller sayesinde gerçekleştirir.

 

Solar Panel Nedir?

Güneşten gelen ışınım enerjisini fotovoltaik hücreler sayesinde elektrik enerjisine dönüştüren cihazlar solar panellerdir. Diğer bir deyişle, fotovoltaik güneş pilleri ile döşenmiş olan solar paneller güneş enerjisini doğru akım (DC)’a çevirirler. Solar panelden bir solar sistem elde ederken güneş hücreleri, cam, çerçeve, arka tabaka ve bağlantı kablosunun yanında akü, şarj kontrol cihazı ve inverter gibi yan ekipmanlar kullanılır. Bir güneş panelleri kendisini oluşturan bu fotovoltaik pillerin paralel veya seri bağlanmasından meydana gelir. Basitten karmaşığa bir güneş enerji sisteminin ana ekipmanı şu şekilde özetlenebilir: solar pil hücreleri birleşerek solar modülleri, bu modüller birleşerek solar panelleri ve paneller birleşerek solar dizinleri oluşturur.

Solar paneller sayesinde bir alanın elektrik ve ısınma ihtiyacı fatura derdi olmaksızın karşılanır. 10 W, 200 W, 300 W gibi birçok farklı kapasitede solar panel bulunur. Solar paneller üretiminde en yaygın kullanılan monokristal ve polikristal çeşitleridir. Bu ikisi arasındaki fark hücrelerin elde edildiği malzemenin saflığından kaynaklanır.

Ayrıca solar panellerin kapasitesine göre boyutları ve ürettikleri elektrik enerjisi miktarı da değişmektedir. Düşük kapasiteli bir solar panel ile yalnızca aydınlatma sistemini kullanabilirken, büyük bir solar enerji santrali oluşturarak bir okulun, ofisin, evin tüm elektrik ihtiyacı da karşılanabilir.

 

Solar Panel Fiyatları

Solar panel fiyatları döviz bazında belirlenir fakat fiyatı oluşturan birçok etmen vardır. Solar panelin polikristal veya monokristal yapıda olması, kapasitesi, yarı esnek olması gibi etmenler fiyatları doğrudan etkiler. Solar panel fiyatları kaliteye göre de oldukça geniş bir alanda yer alabilir. Örneğin iki farklı markaya ait 150 W solar panel 400 TL da olabilir, 650 TL da…Bu durumda çok iyi araştırma yapıp hem bütçeye uygun olanı hem de kalitesinden ödün vermeyeni seçmek gerekmektedir. Bu konuda solar enerji sistemleri ve ekipmanları satışı yürüten firmalardan uzman desteği almak daha doğru olacaktır.

Solar panel fiyatları arasında karar vermeye çalışırken unutulmaması gereken monokristal güneş panellerinin verimi en yüksek seçenek olurken fiyatlarının da yüksek olduğu; polikristal güneş panellerinin fiyatları daha uygun fakat verim oranının daha düşük olduğudur. Monokristal güneş panellerinde verim %15-24 arasında görülebilirken, polikristal için bu oran %12-15 arasındadır.

 

250 Watt Solar Panel 

Evlerde kullanılan temel elektronik cihazlar olan buzdolabı, TV ve uydu sistemi, ev aletleri, aydınlatma, şarj gibi cihazların ihtiyacı olan elektrik enerjisini karşılamak için ortalama 1000 W’lık bir elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Bunun için 4 adet 250 W güneş paneli satın alarak evdeki cihazların çoğunu sorunsuz kullanmaya yetecek bir solar sistem tasarlamak mümkün olacaktır. Genellikle evler için 270 W, 300 W güneş panelleri çok sık tercih edilmektedir.

 

250 Watt Solar Panel Fiyatları

Eve kurmayı tasarladığınız güneş enerji sisteminde tercih edebileceğiniz 300 W solar panel fiyatları 500 TL ile 800 TL arasında değişebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu fiyat farklılıkları malzeme kalitesi, monokristal veya polikristal olması gibi etmenlerden kaynaklanabilir.

Bir yorum yaz